Yerli Sosyal Mecralara İlgimiz Oldukça Az « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Yerli Sosyal Mecralara İlgimiz Oldukça Az

İnternet 22 Şubat 2017

Yerli Sosyal Mecralara İlgimiz Oldukça Az

Yapılan araştırmalara göre yerli sosyal medya mecralarını tam anlamıyla tanımıyoruz.  Aslında 1999 yılında kurulan ekşi sözlük dünyanın ilk sosyal maceralarından birisi.  Fakat bu mecraların dünyaya neden açılmadığı ile ilgili birçok yorum bulunmaktadır.  Tabi bu durum için en başta gelecek yorumlardan birisi, facebook ya da instagram gibi yabancı sosyal medya maceraları konusunda usta olan halkımızın yerli sosyal medya konusunda istekli olmayışıdır.

25 üniversitede yapılan bir araştırma ile üniversite öğrencilerinin yerli sosyal medya ve yabancı sosyal medya bilgileri ölçüldü. 10’u özel üniversite olmak üzere toplam 25 ülkeden 1238 öğrenci katılımı ile gerçekleşen araştırmada öğrencilerin yerli ve yabancı sosyal medya bilgi düzeyleri yanında bu medyaları  kullanma alışkanlıkları da incelendi. Araştırma kapsamında bazı terimler verilerek bu terimlerin yerli ve yabancı sosyal medyalar içerisinde karşılaştırılması istendi. Bul karşılaştırmayı öğrencilerin %49 yerli sosyal medya için doğru yaptı.  Yabancı sosyal medya için yapılan karşılaştırmaya öğrencilerin % 79’u doğru cevap verdi.

Yerli sosyal medya konusunda geride kalan üniversite öğrencileri cinsiyete göre de farklılık gösterdi.  Yapılan araştırmaya göre yerli sosyal medyada erkekler bilgi konusunda daha öndeyken yabancı sosyal medyada kızlar daha önde çıktı. Sosyal medya ile ilgili verilen kavramların cevabına bakıldığında erkekler yerli sosyal medya kavramlarını daha doğru yanıtladı, bu konuda kızlar erkeklerden geride kaldı.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.