Yenilmesi Yasak 17 Yiyecek! « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Yenilmesi Yasak 17 Yiyecek!

Sağlık 20 Ağustos 2014

Günlük yaşamın verdiği stres ve tempolu yaşam yediklerimizin sağlıklı olup olmadığını unutturuyor bizlere…

Bu durumu göze alan bazı ülkeler sağlıklı olmayan 17 yiyeceğe yasak getirdi. İşte o yiyecekler.

 

Amerika’da marketlerde satılan işlenmiş ve paketlenmiş yiyeceklerin yaklaşık %80’i diğer ülkelerde yasak.

Ortolon kuşu Fransızların gözde yemeklerinden ortolon kuşu yakalandıktan sonra karanlık kafese alınıyor ve istenilen kiloya gelene kadar yemek yediriliyor ve sonra boğularak öldürülüp kızartılıyor.şimdi yasak bir yiyecek olması ise isabetli bir karar olmuş.

Kaz ciğeri yine Fransızların yediği bir yemek kaz yada ördeğin ciğerleri ballı süt içinde bekletiliyor ve kızartılıp yeniyor, yapım aşaması canlı hayvana eziyet olduğu için 14 ülkede yasaklanmış bir yiyecek.

 

Fugu balığı dünyanın en zehirli balığıdır Japonya ve Kore’de yenilen bir yemek olsa da ölümcül bir risk taşıdığı için yasaklı yiyecekler listesinde adını almış.

Casu Marsu olarak adlandırılan yine Fransızların yediği bu yemek çürümüş peynir. Amerika ve Avrupa’da yenilmesi yasak.

Absinthe bir çok bitkinin birleşimi ile yapılan bir yiyecek ve yine bu iğrenç yiyeceği tabi ki Fransızlar tercih ediyor. İçeriğinde aşırı alkol var ve Absinthe Amerika, Yeni Zelanda ve Avustralya’da kesin olarak yasak ve yasa dışıdır.

Dünyada yasaklanan 17 yiyecek

 

Arsenikli tavuk tavuk  satıcılarının bu zehirli maddeyi tavukların üzerine sürerek tavuğun daha taze görünmesini ve pembe renginin olması için sürerlerdi ama zehirli bir madde olduğundan ve kansere yol açtığı için Avrupa’da yasak.

Ractopamine  hayvanlardaki kas kitlesini arttırmak için kullanılan bir madde ve bu maddeyi almış hayvanların etini yiyen insanlar obezite ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Avrupa, Rusya, Çin dahil 160 ülkede yasaklı olmasına şaşırmamak gerek.

Çiftlik somonu katkı maddesi verilerek yetiştirildiği ve sağlıklı olmadığı için Avustralya ve Yeni Zelanda’da yasaklıdır.

Sporcu içecekleri ve limon aromalı sodalar alevlenme geciktirici kimyasal bir madde içerdiğinden vrupa dahil 100’den fazla ülkede tiroid problemlerine yol açması, bağışıklıklığı azaltması, büyüme sürecine etki etmesi ve şizofreniye götürmesi nedeniyle yasaklıdır.

Potasyum promatlı ekmek fırıncıların kullandığı bir madde ve ekmeğin hamurunu daha esnek yaparak çabuk pişmesini sağlıyor ancak troit bezlerine zararlı olduğu için, sinir sistemini bozduğu ve böbrek yetmezliğine yol açtığı için n, Avrupa, Kanada ve Brezilya’da yasak.

Pembe et ezmesi et artıklarıyla yapılmış bir yiyecek daha çok hayvan yiyeceği olarak satılan bu yiyecek Amerika’da ekmek arası satılan bir yiyecek olsada Avrupa’da beşeri tüketimi yasaklanmıştır.

Olestra cips ve patates kızartması kızartılan yağın içeriğinde kolesterol kaynağı bir madde var İngiltere ve Kanada’da kramp, ishal, bağırsakla ilgili problemlere yol açıp vücuttaki vitamin ve minareleri attığı için yasaklandı.

 

Somaso böreği Afrika ve Hindistan köşelerinden gelen bu geleneksel samosalar, içine sebze veya et doldurulan baharatlı üçgen şeklindeki kızartılmış hamurdan oluşur. Somali’de yasaklanmıştı çünkü Kutsal Üçlü’yü simgeleyen üçgen şekli nedeniyle Somali’nin İslami grubu al-Shabab tarafından “fazla Hıristiyan” ve “hakaret edici” bulunuyordu. Bu kararı arabalara taktıkları hoparlörlerden tüm ülkeye duyurdular.

Pastörize olmayan süt işlem geçirmemesi ve mikrop taşıma olasılığına karşın Afrika ve Hindistan köşelerinden gelen bu geleneksel samosalar, içine sebze veya et doldurulan baharatlı üçgen şeklindeki kızartılmış hamurdan oluşur. Somali’de yasaklanmıştı çünkü Kutsal Üçlü’yü simgeleyen üçgen şekli nedeniyle Somali’nin İslami grubu al-Shabab tarafından “fazla Hıristiyan” ve “hakaret edici” bulunuyordu. Bu kararı arabalara taktıkları hoparlörlerden tüm ülkeye duyurdular.

Kınder yumurta içindeki yenilemez bir madde olmasından dolayı Amerika Birleşik Devletlerinde kinder sürpriz yumurta yasak iyide yapmışlar.

İskoçyalıların ana yemeği olan sakatat yahnisi koyun ciğeri ve diğer organlarının karışımından yapılır ve hayvanın midesinin içinde pişirilir. Amerika’da yasaklı yyiecek nedeni ise bu işin ticarete dökülmesini önlemektir.

 

Sasafras yapraklı bir ağaç ve yaprakları genelde yemek içindede kullanılıyor genelde Kuzey  Amerika’da olan bu ağacın yaprakları biranın yapımında biraya tat verdiği için kullanılmaya başlanmış fakat karaciğer kanserine yol açtığı için yasaklıdır.

 

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri

4 Haziran 2016
Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

18 Mayıs 2016
İsveç Diyeti

İsveç Diyeti

3 Mayıs 2016
Adet Gecikmesi

Adet Gecikmesi

1 Mayıs 2016