Vantilatör ve Klimayı İcat Eden Koca Yürekli Mucitler « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Vantilatör ve Klimayı İcat Eden Koca Yürekli Mucitler

Hertelden, Teknoloji 2 Temmuz 2016

Şu günlerde sıcaklar basmış durumda ayılıp bayılanlar ve bir tarafta’da evinde,ofisinde,arabasında kliması ile takılanlar gerçekten iyi ki yapmışlar dediğimiz bir şey klima ve vantilatör büyük buluş sıcaklardan bizleri kurtaran araçlar peki bu kadar kullanıdğımız ve yapandan Allah razı olsun  dediğimiz bu mucitleri tanıyormuyuz ?

Vantilatör ve Klimayı İcat Eden Koca Yürekli Mucitler

Klimayı ve Vantilatörü bulan süper mucitlerden biraz bahsedelim hergün bu sıcaklarda Dünya’dan sürekli dua alan yürekli insanlık adına süper bir iş yapan adamlar Schuyler Skaats Wheeler,Willis Carrier 

 

Schuyler Skaats Wheeler Vantilatörü bulan adam

1860 yılında Amerika’nın New York şehrinde  doğan bir mühendis kendisi. 22 yaşındayken çok amaçlı elektrik motorlu fanı icat etti. Bu buluşu ile Amerika’nın en önemli mühendislik ödüllerini kazanmanın yanında Amerikan Elektrik Mühendisleri Enstitüsü başkanlığına kadar yükseldi.Weeler’ın vantilatöründe hız bir lamba ile kontrol ediliyordu. Bu lamba akımdaki dalgalanmaları gösteriyordu. Hız ise dakikada 900 ile 1600 devir arasında değişecek şekilde tasarlanmıştı.

klima-vantilatör

O günlerden beri bugüne gelen çalışma mantığı aynı güvenlik mantığı çocuklara zarar vermesin diye vantilatör kafes içine alınmış.

Willis Carrier Klimayı bulan adam

1876 yılında Amerika’nın New York şehrinde doğan klimanın mucidi mühendis olarak tanınıyor.Bu çalışmada kullandığı; sıcaklık kontrolü, nem kontrolü, hava döngüsü ve havalandırma kontrolü, havanın temizlenmesi prensipleri çalışmanın en önemli detayları olarak tüm endüstriyi ve bilim dünyasını etkiledi ve ortaya ilk modern iklimlendirme ürünü ortaya çıkmış oldu.

Klimanın icadı ile birlikte birçok mekan,sinema,tiyatro,konser salonları gibi alanlarda klimalar kullanılmaya serin ortamlar yaratılmaya başlandı.

klima kullanım alanları

Aynı prensip ile üretilmiş ev tipi klimaların tüketici ile buluşması çok uzun sürmedi. Özellikle ev tipi dayanıklı tüketim ürünleri üreten Philco şirketinin portatif olarak ürettiği ev tipi klimalar bugünkü sektörü şekillendiren tarihi adım oldu.

PhilcoAC_1a

 

 

 

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.