Unun Tehlikeli Bir Patlayıcı Olduğunu Biliyor Muydunuz? « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Unun Tehlikeli Bir Patlayıcı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Hertelden, Pratik Bilgiler 30 Mayıs 2016

Un, tehlikeli bir patlayıcıdır evet yanlış duymadınız şaka yapmıyoruz. Ancak panik yapmanıza da gerek yok. Evde poğaça, börek yaparken kullandığınız unun patlama olasılığı bulunmuyor.

Un havada toz olarak durduğunda eğer 1 metreküplük alanda 50 gramı aşarsa ve bir şekilde tutuşturucu ile temas ederse patlamaktadır. Benzer durum şeker ve pudinglerde dahi oluşabilir. Bunların dışında toz boyaların hepsi patlayıcı özellik taşır.

patlama
Un yerde serili iken aynı tehlikeyi oluşturmaz. Patlamanın gerçekleşmesi için 3 koşulun sağlanması lazım bunlar da içinde oksijen olduğu için hava, yanıcı madde karbonhidrat yani un ve tutuşturucudur. Tutuşturucu da sigara, kaynaktan sıçrayan bir kıvılcım olabilir mesela. Patlamanın olduğu yerde basınç boşalacak yer bulamazsa binayı dahi yıkabilecek potansiyeli vardır.

Her yıl 30 toz patlaması gerçekleşmektedir. İlk patlama 1785’te İtalya’ya bağlı Tururi’de bir fırında gerçekleşmiştir. Bu patlama sonucu herhangi bir yaralanma ya da can kaybı olmadığı için çok dikkate alınmamıştır. Ancak 1981’de Amerika’da bir depoda gerçekleşen patlama sonucu 9 can kaybı yaşanıp 30 kişi yaralanınca konu ciddiye alınmıştır.

Un evinizde bir patlamaya yol açıp size zarar vermeyecektir. Ancak unlu gıdaların size ve vücudunuza zarar olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve tüketimini minimize edin.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Etiketler: , ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.