Trafik Neden Sol Taraftan Akar Bazı Ülkelerde ? « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Trafik Neden Sol Taraftan Akar Bazı Ülkelerde ?

Pratik Bilgiler 24 Mayıs 2016

Trafik, ister sağdan aksın ister soldan aksın tek amaç aslında oluşabilecek kazaların önüne geçebilmektir. Yani kurallar bu eksende belirlenmektedir. Dünya nüfusunun üçte ikisi yolun sağ tarafını kullanırken geriye kalan üçte birlik kısım ise yolun sol kısmını kullanmaktadır.

Eskiden insanlar egemen güç olan İngilizler gibi yolun sol tarafını kullanıyorlardı. Bunun için son derece de sağlam nedenleri vardı.

Karşıdan gelen kişinin düşman mı yoksa dost mu olduğunu anlamak pek mümkün değildi. Sağ el kullanımı sol ele göre daha yaygın olduğu için yolun sağ tarafından, yaya ya da atla duvar dibinden gidip sol taraflarını sağlama alır, sağ ellerini boşta bırakırlardı ki tehlike anında kılıçlarına rahatça sarılabilsinler.

Trafik Akışının Din İle Alakası Olabilir mi ?

XIV. yy başlarında yolun sol tarafından seyahat Papa’nın Roma’ya gelmiş olan hacılara talimatıyla gerçekleşti. Papa, rahat ilerlensin karışıklık çıkmasın diye böyle bir karar vermişti. Ancak kiliseye yapıştı bu iş.

trafik-soldan2

1789 Fransız ihtilalinin gerçekleştiği dönemde Robespierre, Katolik kiliseye inat Parislilerin yolun sağ tarafından gitmelerini istedi.

1900’lü yıllarda Amerika’da posta arabalarında sürücü sol taraftaki en arkada bulunan ata binerdi ve bu karşı taraftan gelenleri görmesini engellerdi. Bu nedenle kısa süre sonra Amerika’da trafik sağdan akmaya başladı.

Ünlü Fransız devlet adamı Napolyon Bonapart, kendisi solak olmasına rağmen fethettiği her yerde yolun sağ tarafından trafik aksın istedi. Buna bazıları düşmanlarını solunda görmek istedi diye yorumluyorlar. Ancak İngilizler Napolyon işgalini görmedikleri için yolun sol tarafını kullanmaktan hiç vazgeçmediler. Kendi sömürgelerine de bu alışkanlıklarını taşıdılar. Bu alışkanlıklarından vazgeçmeyi denediler faturası çok ağır oldu bu nedenle devam etmek zorunda kaldılar. Ülkemizde trafik sağdan akmasına rağmen yavru vatan Kıbrıs’ta durum tam tersidir. Şayet yolunuz düşer de Kıbrıs’a giderseniz orada da trafiğin soldan aktığını görebilirsiniz. Kıbrıslılarla konuşursanız sağdan trafiği daha önce denemiş olduklarını ve bu nedenle çok fazla kaza olmuş olduğunu anlatacaklardır.

Siz siz olun hangi ülkede olursanız olun karşıdan karşıya geçiyorsanız yolun sağını da solunu da mutlaka kontrol edip öyle geçin.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.