Sultan II. Abdülhamit’in Çılgın Projesi Neydi? « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Sultan II. Abdülhamit’in Çılgın Projesi Neydi?

Hertelden, Pratik Bilgiler 2 Haziran 2016

Sultan II. Abdülhamit Han, Osmanlı’nın 34. padişahıydı. Sultan Abdulmecid‘in oğluydu ve abisi V.Murat sonrası 1876 tarihinde tahta çıktı.

Tahta çıktığında ülkede büyük bir kargaşa hakimdi. Onun döneminde ilk anayasa olan Kanuni Esasi 1876 yılında ilan edildi. Bu anayasa ülkenin padişah ve meclis tarafından birlikte yönetilmesi ilkesine dayanıyordu.

Sultan II. Abdülhamit’in Çılgın Projesi

Bu dönemde bir çok isyan meydana geldi. Padişah bu isyanları bastırırken özellikle Ermeni isyanı sırasında kullandığı yöntemler nedeniyle “Kızıl Sultan” diye anılmaya başlanmıştır Batı kaynaklarında.

Yine bu dönemde 93 Harbi diye bilinen Rus savaşı patlak vermiş ve borçlar ödenemez hale geldiği için Duyunu Umumiye kurulmuştur. I. ve II. Meşrutiyet ilanları yine bu döneme rastlar. Padişahın tahttan indirilmesi ise 31 Mart ayaklanması ile gerçekleşmiştir.

Sultan II. Abdülhamit zamanında bunca olumsuzluk yaşanırken o hayal etmekten hiç vazgeçmemiştir. Bugün hayata geçirilen bir çok projeninin planları o dönemlerde çizilmiştir. Gelin bazılarına göz atalım;

*Bugün ülkemizde hala bazı babalar kızlarını okula göndermeyi caiz görmezken ilk kız okullarını II.Abdülhamid açmıştır,

*Hemen hemen hepimizin önünde fotoğraf çektirdiğimiz Haydarpaşa ve Sirkeci garları Abdülhamid’in yaptırdığı binalardır.

Haydarpaşa-Garı
*Telefon ise Avrupa’da kullanılmaya başlandığı tarihten 5 yıl sonra, yani 1881’de İstanbul’a getirilmiş ve sınırlı da olsa kullanıma sunulmuştur.

*1899 yılında, halen faaliyette olan Şişli Etfal Hastanesi‘ni kurdu.

*İlk dişçilik okulunu yine o kurdu.

*Cami yaptırdığı her köye bir de okul yaptırmayı ihmal etmedi. Anadolu’da yaklaşık 14.000 civarında okul açtırdığı bilinmektedir.

*25 Mart 1906 tarihli fermanıyla Okmeydanı’ndaki Darülaceze‘yi kurdurmuştur.

*Ziraat Bankası‘nı kurdu.

*Kendi hazinesinden dünyanın ilk torpido atan denizaltısını yaptırdı.

*İlk kuduz hastanesini açtırdı.

*Taksim-Karaköy hattında metro yaptırarak metro alanında dünyada ilkler arasına girdi.

*Hicaz Demiryolu Projesini gerçekleştirdi

Ancak bir hayali vardı ki onu gerçekleştirmek kısmet olmadı işte bu II.Abdülhamid‘in çılgın prejesiydi;

proje1
İstanbul Boğazı’nın, Sarayburnu-Üsküdar ve Rumeli Hisarı-Kandilli arasında olmak üzere 2 köprü ile bağlanmasını istiyordu ve projeler hazırlattı. Ferdinand Arnodin isimli Fransız inşaat mühendisi 1900 yılında bu köprülerin projelerini çizmiştir.

Bu köprülerin ünlü Eyfel Kulesinin yapıldığı çelik teknolojisi ile yapılması planlanmıştı. Bu köprü aynı zamanda Bağdat demiryolu hattına da bağlanacaktı. Basit bir proje değildi bu köprüden tren, otomobil ve yayalar da geçebilecekti. Medine’den trene binen kişi Viyana’ya kadar seyahat edebilecekti.

proje3
Ancak bu projenin gerçekleşmesi kısmet olmadı padişah iki kıtayı birleştiremedi. Umarız tarihimizden dersler çıkarıp devlet büyüklerimiz raylı sisteme daha fazla önem verirler. Anca bu yolla trafik sorunu çözülebilir.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.