Starbucks Hakkında Bilinmeyen 4 Şey « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Starbucks Hakkında Bilinmeyen 4 Şey

Alışveriş 8 Şubat 2016

Geçtiğimiz birkaç on yıldır kapalı bir hayat yaşamadıysanız muhtemelen Starbucks’ı duymuşsunuzdur. 1971’den beri bilinen kahve zinciri 2012 yılına gelindiğinde dünya çapında toplamda 17.572 noktada hizmet verir hale geldi. Kendine has boyutlarıyla (Tall! Grande! Venti!) ilgi çekmeyi başaran kahve zinciri hakkında bilmediğiniz birkaç ufak şey daha var.

1. 87.000’den Fazla İçecek Kombinasyonu

Çok zengin bir menüsü olduğunu biliyoruz ama bu 87.000 kombinasyon konusu da ne? Starbucks‘ın, 2008 senesinde iki farklı ulusal gazetede çıkan reklamında bu sayıya özellikle vurgu yapıldı. Firma sözcüsü Lisa Passe, “Tüm temel içeceklerimizin sayısını tamamlayıcı ve kişiselleştirme seçenekleriyle çarptığınızda 87.000’den fazla kombinasyon elde edersiniz” diyor.

indirimages

2. Starbucks İsmi Edebiyattan Esinlenilmiş

Starbucks Yönetim Kurulu Başkanı Howard Schultz’ın kitabında yazdığına göre firma ismi Herman Melville’in Moby Dick romanında geçen “Starbuck” isimli bir karakterden alınmış. Bu tema firmanın logosunu da etkilemiş.

 

54ead6cc2794d_-_03-starbucks-name-was-inspired-by-moby-dick-1

3. Gülümsemek Çalışanların İş Tanımında Var

Bir Starbucks çalışanının anlattığına göre, çalışanlara verilen “Yeşil Önlük” el kitabında müşteriyle bağ kurma, iletişime geçme ve gülümseme özellikle önem verilen noktalarmış.

54ead6cc9b012_-_04-smiling-is-in-the-employee-job-description-1

4. Starbucks Günde İki ya da Üç Yeni Şube Açıyor

Taylor Clark, 2007’de yayımlanan “Starbucked” isimli kitabında dünyada her gün 6 yeni Starbucks şubesi açıldığından bahsediyor. Ancak Starbucks Küresel Gelişim Başkanı Arthur Rubinfeld’e göre bu sayı zamanla azalmış ve günde iki yeni şubeye kadar düşmüş.

54ead6ccf115e_-_05-starbucks-opens-6-new-stores-daily-1

 

 

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Etiketler: ,
Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: 35 yıl Geçmesine Rağmen İtalya'da Starbucks Olmaması | İlginç Bilgiler, Teknoloji, Seyahat, Alışveriş, İnternet, Sosyal Haber Bloğu ve Pratik bilgiler on 31 Mayıs 2017