Siber Güvenlik’te Bayrak Yarışı « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Siber Güvenlik’te Bayrak Yarışı

Teknoloji 16 Mart 2017

SİBER GÜVENLİK TE BAYRAK YARIŞI

Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu ( BTK ), siber ordu kurmak için kolları sıvadı. Kamu tarafından ülkemizde ilk kez düzenlenen yarışma “siber yıldız: bayrağı yakala”, büyük ilgi gördü. Toplamda 26 bini aşkın kişi tarafından başvurusu kabul edilen yarışmada, katılımcılar kodlar içerisinde gizlenmiş bayraklara ve dolayısıyla cevaplara ulaşmış oldular. 12,416 kişinin bireysel olarak başvurduğu yarışmaya gruplarda ilgi gösterdi. 1,256 grubun bizde varız dediği yarışma yalnızca BTK için değil, ulusal siber olaylara müdahale merkezi ( USOM ) içinde düzenlendi. Siber yıldız: bayrağı yakala yarışmasında dereceye girenlerin bir kısmı kamu için istihdam edilirken bir kısmı da USOM da gönüllü olarak destek verecek. Eğitime ihtiyacı olan kimselere eğitim de verilecek.

system-guvenligi

Yarışmanın bir diğer ödülü ise cumhuriyet altını oldu.  Dereceye giren kimselerden 1. Olana 10, 2. Ye 5, 3. Ye 3 cumhuriyet altını verilirken sıralamada ilk üçe giremeyip yinede başarı elde eden 4 – 15 arası dereceye sahip olan katılımcılara da birer cumhuriyet altını verildi.

24 saat süren yarış için yarışmacılar kodların arasına gizlenmiş 13 bayrağı bulmaya çalıştılar. Bayraklardan biri ise 15 Temmuz şehitlerinden Ömer Halis Demir adı ile geldi. Kamu tarafından oldukça önemsenen yarışmanın etap sonuçları, twitter dan da sürekli olarak duyuruldu.

BTK yaptığı açıklamada yarışma sonrasında çeşitli platformlar oluşturacağını ve ülkemizdeki önemli bir açık olan siber güvenlik uzmanı ihtiyacını karşılamak adına eğitimlerin olacağını duyurdu. Kampların hazırlandığı da verilen bilgiler arasında.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.