Seçim Anketleri Şok Edebilir « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Seçim Anketleri Şok Edebilir

Hertelden 28 Mayıs 2015

Seçim Anketleri Şok Edebilir

Anket sonuçlarının tümünde HDP’nin barajı aştığı, iktidar partisinden SP-BBP ittifakı ile MHP’ye oy kaydığı belirlendi. Altı ayrı şirketten 5′inin kamuoyu yoklamalarında, AKP oyları yüzde 38-41 arasında çıktı. Sadece bir şirket AKP’yi yüzde 44 olarak gösterdi.

Kamuoyu araştırma şirketleri KONDA, SONAR, DENGE, GEZİCİ, AKAM ve ANDY-AR’ın anketlerinden birbirine yakın sonuçlar çıktı. Altı şirket de, HDP’nin barajı aştığını ve oylarının 10.4 ile 11.5 arasında olduğunu ortaya koydu.

kararsiz-1

Şirketler, CHP’nin oylarını, yüzde 25.8 ile 30.1 arasında gösterdi. MHP’nin oylarının da yüzde 16-18 arasında olduğu açıklandı. SP-BBP ittifakı yüzde 4 oya kadar çıkarken, MHP’ye son günlerde AKP seçmeninden oy kaydığı belirlendi. AKP’nin çok güçlü olduğu MHP’nin ise 2. sırada bulunduğu Yozgat gibi bazı illerde ise, CHP seçmeninin MHP’ye yöneleceği belirlendi.

kararsiz-2

 

Ankara kulislerinde, AKP’nin 276′nın altında kalması durumunda azınlık ya da koalisyon hükümeti kurmayıp, 45 günlük süreyi geçirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Meclis’i feshetmesi ve yeni bir seçime kapı aralaması ihtimali de konuşuluyor. Anayasa’nın 116. maddesine göre, Cumhurbaşkanı seçimlerden sonra 45 gün içinde hükümet kurulamazsa, milletvekili seçimlerinin yenilenmesine karar verebiliyor.

anket-ic(1)

 

 

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Etiketler: ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.