Romayı Gerçekten Neron mu Yaktı? « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Romayı Gerçekten Neron mu Yaktı?

Hertelden, Pratik Bilgiler 4 Haziran 2016

Romaİmparator Neron mu yaktı? Bu soru yaklaşık 20 asırdır insanların kafalarını meşgul etmekte ve tarihçilerin söyledikleri birbirini pek tutmamaktadır.

İmparator Neron, beşinci Roma İmparatoru olup tahta 13 Ekim 54 yılında çıkmıştı. Tahta çıktığında henüz 16 yaşında idi ve tahta en genç çıkan imparator ünvanını aldı. Bazı tarihçilere göre; tahta çıkmak için imparator olan amcası Claudius‘u zehirletmiş, tahtını sağlama almak için de amcasının öz oğlunu ve annesini öldürtmüştür. Kendisini zorba ve acımasız olarak anmalarının nedeni ise yakın akrabalarını taht mücadelesi için öldürtmesi değil Hristiyanlara ilk zulüm eden devlet adamlarından biri olmasıydı.

Bu cinayet ve zulümlerin dışında tiyatro, müzik ve spor konusunda oldukça ilgiliydi ve elinden geldikçe İmparatorluk içerisinde gelişmelerini sağlamıştı.

İmparatorun tahttan indirilmesi de askeri bir darbe ile olmuş ve İmparator, intihar ederek hayatına son vermiştir.

neron-pişman

Roma’yı Neron mu Yaktı?

Büyük Roma yangını, 19 Temmuz 64’de gerçekleşmiş şehrin onda birinin yanmasına neden olmuştur ve yaklaşık bir haftada anca söndürülebilmiştir. Yangına kimin ya da neyin neden olduğu hala belirsizliğini korumakla beraber bazı tarihçiler suçlu Neron cevabını vermektedir. Ancak ağırlıklı düşünce şehri imparatorun yakmadığı yönündedir. Söyledikleri şey Neron’un hastalık derecesinde şiire bağlı olduğu ve yazdığı şiirin yangınla ilgili kısımlarının daha gerçekçi yazılabilmesi için ateşin karşısında durması gerektiğiymiş ve şehri ateşe vermiş. Sonra da lir çalıp şarkı söylemiş.

Bu çok mantıksız dediğinizi duyar gibiyim yalnız bu iddiayı ortaya atanların Neron’un deli olduğunu da iddia etmeleri nedeniyle iddianın kendi içinde bir tutarlılığı olduğu söylenebilir.

roma-yangin-kapak

Bu iddiayı kabul etmeyen tarihçiler ise Neron‘un şehri yakmak bir yana tam tersi bir kahraman olduğunu, şehir yanmaya başladığında şehrin dışında olduğunu ve yangın başladığında insanlara yardım etmek amacıyla şehre gelip yangını söndürme çalışmalarına destek verdiğini iletiyorlar. Bu yangının bir kaza sonucu olduğunu ve Roma‘daki yapıların çabuk tutuşan yapılar olması ve rüzgarın da gücüyle yangının büyüdüğünü iddia etmektedirler.

Osmanlı tarihinin günümüze uyarlanan dizi ve filmlerinde de görüleceği gibi tarih konusunda elde net belgeler olmadığında yaşanan olaylar farklı yorumlanabiliyor. Kişiler ve olaylar bazen göklere çıkarılırken bazen yerden yere vurulabiliyor. Bu nedenle herhangi bir konuda tek bir kaynağa başvurmayıp diğer yorum ve yazıları da incelemeli her zaman hemen kabul etmeden irdelemeliyiz.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Etiketler: ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.