Paris Aşıklar Köprüsü « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Paris Aşıklar Köprüsü

Seyahat 6 Ekim 2014

Paris Aşıklar Köprüsü

Fransa’nın başkenti Paris dünyanın en çok turist çeken ilk üç kenti arasında yer alıyor. Paris’in en çok ziyaret edilen yerlerinin başında Eyfel Kulesi geliyor. Son yıllarda Seine nehri üzerindeki Arceveche köprüsünün Quartier Latin ayağının üzerindeki mütevazı demir korkuluklar da turistlerin gözde yerleri arasına girmeyi başarmış bir yer. Burayı farklı kılan korkuluklar üzerinde aşıklar tarafından asılan kilitler. Aşıkların kilit asıp anahtarını Seine nehreni attığı korkuluk özellikle genç çiftlerin ilgisini çekiyor. Nikah masasından doğruca Arceveche köprüsüne gelen yeni çiftler olduğu gibi, korkuluklara daha önce kilit takan aşıklar da zaman zaman burayı ziyaret ediyor. Kilitlerin üzerine aşıkların isimleri yer alıyor.

askkilit1

Köprüdeki bu meydanı ziyaret edenler arasında ünlüler de bulunuyor. Kısa bir süre önce, TV yıldızı Kourtney Kardashian ile erkek arkadaşı ve çocuğu burayı ziyaret etmiş. Daha önce buraya kilit asanların Paris’i tekrar ziyaret ettiklerinde astıkları kilidin yerinde olup olmadığını kontrol ettiklerini söyleyen esnaflar, Arceveche köprüsünün bu yüzden “Güzel Sanatlar Köprüsü” olarak adlandırıldığını söylüyor. Bu arada köprü çok farklı şekilde gündeme gelebiliyor. Mesela, bir sabah burdan geçenler yüzlerce asma kilidin yerinde yeller estiğine şahit oluyor. Polisin, bir hırsızı, kilitleri testere ile kesip çuvalla doldurduktan sonra sırtlayıp götürürken yakaladığı oluyor. 2 gün karakolda gözetim altında tutulan hırsız, polise kendisinin bir sanat aşığı olduğunu söyleyip polisi ikna etmesi sonucu nihayet serbest bırakıla bilmiş.

askkilit2

 

Kesip götürdüğü asma kilitlerden bronz heykel yapıp sanat galerisinde sergileyen ve üzerine 675 bin Euro fiyat koyan bile olmuş. Hatta başka bir kolleksiyoncu burdaki asılı kilitleri satın alıp üzerindeki yazı ve sembollerden dolayı değişik kilit kolleksiyonu merakını böye tamamlamış. Bu uğrak meydanının çevresinde asma kilit satanlar olduğu gibi böyle bir yer olduğunu Paris’e gelmeden önce bilenler geldikleri yerde özel olarak satın aldıkları asma kilitlerin üzerine isimlerini kazıtıp aşk sembolü kalp işareti çizdirenlerin olduğu da söyleniyor. Köprünün bakımı Paris Belediyesi tarafından yapıldığı için, belediye yetkilileri zaman zaman asılan kilitlerin ağırlığı köprü korkuluklarına zarar verip vermeyeceği tartışmasına bile girildiği söyleniyor.

askkilit3

Paris’li aşık sevgililerin asmış olduğu Kilitler yüzünden köprü korkuluklarının paslandığını, pastan korumak için boyanması gerektiğine işaret eden bazı yetkililer asma kilitlerden dolayı boyanamadığı için çürüme tehlikesi olduğunu dile getiriyor. Tüm bu oalnlara rağmen Paris’e gelen aşıklar Seine nehri üzerindeki bu köprü üzerine mutlaka uğrayıp aşklarını kilitleyip anahatarı Seine nehrine atarak pekiştiriyorlar. Gerçi bunun benzer örneklerinin, İtalya, Kanada, Amerika Birleşik devletleri gibi bir çok ülkede bulunduğu bilinmesine rağmen yine de Paris aşıklar kenti olduğunu düşünen birçok sevgili bu geleneği yerine getirmek için Paris’e gelip mutlaka üzerien yazdıkları isim ve kazıdıkları sembol kalp resimleri olan kilitleri asıyorlar.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Etiketler: ,
Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.