Otomobilde Kablosuz Şarj Yaygınlaşıyor « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Otomobilde Kablosuz Şarj Yaygınlaşıyor

Teknoloji 3 Ağustos 2014

İlk başlarda ev ve iş yeri kullanımı için düşünülen kablosuz şarj teknolojisinin bir sonraki hedefinin otomobiller olacağı tahmin ediliyordu. Bu tahmin boşa çıkmadı.

ABD’li otomobil üreticisi Cadillac’ın 2015 model ATS modellerinde kablosuz şarj özelliği bulunacak. Otomobillerde tercih edilen kablosuz şarj standardı ise Powermat oldu. Rakibi Qi kadar yayın olmayan bu teknolojide birkaç santimetreden uyumlu cihazlar şarj edilebiliyor.

Cadillac’ın ATS modelinde yer alan multimedya sisteminin arkasına konumlandırılan kablosuz şarj istasyonu hareket halinde iken telefon ve benzeri cihazları şarj etme imkanı sunuyor. İlk olarak ATS modelinde yer alacak teknolojinin aylarda Cadillac’ın CTS ve Escalade modellerinde de yer alacağı açıklandı.

Powermat ve Qi var

Powermat sistemi standart olarak telefonlarda bulunan bir özellik değil. Bu sistem ayrıca rakibi Qi kadar yaygın bir teknoloji değil. Birçok telefona sonradan takılabilen ek aksesuarlarla bu özellik kazandırılabiliyor. Powermat teknolojisi daha önce General Motors’un Chevy Volt modelinde de opsiyon olarak kullanılabiliyordu. Powermat teknoloji aynı zamanda ABD’de bazı Starbucks kahve zincirlerinde de kullanılıyor.  

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.