Orkide Bakımı « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Orkide Bakımı

Pratik Bilgiler 5 Mayıs 2016

Merhaba,Arkadaşlar yaz geliyor ilkbaharda balkonlar,bahçeler çiçeklerle dolsun.Ülkemizde en çok tercih edilen çiçekler arasında orkide gelmektedir.Orkide bakımı oldukça hassasiyet isteyen bir durumdur gerçekten çok güzel bir çiçektir orkide çok fazla cazibesi olan bir bitki türüdür.

orkide bakımı nasıl yapılır

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır

Orkide çiçekleri Atatürk çiçeğinden sonra en fazla satan ve evlerimizi bahçelerimizi süsleyen çiçeklerdir orkideler . Orkide uzun süreli bir bitki türüdür bir kere alındıktan sonra uzun yıllar evlerinizi süsler her yıl çiçek açarlar ama bazıları yetiştiren kişi ile bağ kurması halinde yılda 2-3 kez çiçek açarlar Orkide bakımı çok çok önemlidir.Orkideyi kısaca anlatacak olursak evlenme tekliflerinin vazgeçilmezi,düğün buketi ailenizin bir üyesi olmuştur.Orkide ailesi 35 binin üzerinde bitki 100 binin üzerinde meleziyle Dünya’nın en geniş çiçekli ailelerindendir.

Evde Orkide Bakımı

Orkide bakımında sıcaklık çok önemlidir.Isı gündüz 20-25 gece 12 ile 16 derece arasında olmalıdır.

Orkide bakımında ışık çok önemlidir orkideler doğrudan ışık sevmezler ışığın süzüldüğü bir ortam aydınlık bir ortam severler doğrudan gelmesini istemezler.Cam kenarlarında çiçeği yetiştirmek tülden süzülen ışıklar ile daha etkili bir ortam sağlayacaktır.

Orkide Bakımında bitkinizin ışık fazla alması bitkide sarımtırak yeşil ve kızarıklar meydana getirir diğer yandan bitkinin az ışık alması bitkide koyu yeşil bir görüntü ve yapraklar yumuşak görüntü meydana getirir en ideal durum ise  canlı ve açık tonlarda olmasıdır.

Orkideler ışığın tepeden yansımasını tercih ederler.

Orkide Sulanması için saksıda su biriktirmeyin mutlaka temiz ve içme suyu kullanın yaprakları asla ıslatmayınız .

Bitkinizi evde özel orkide bakımı için hazırlanmış sıvı gübre ile yazın 2 kışın 4 defa beslemelisiniz.

Bitkiniz için kışın belli sıcaklıkta havadar yazın ise serin bir ortam sunmalısınız.

Orkide bakımında saksı değişimi 2-3 yılda bir yapılmalı ve çiçek açmayan dönemde yapılmalı ayrıca özel gübre torflardan kullanılmalıdır.

Orkide neden çiçek açmaz ?  orkideler istedikleri ortam olmadığı zaman kendilerini kötü hisseder ve çiçek açmazlar kurumaya doğru yönelirler.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. incelerim 15 Haziran 2017