Ölmeden Önce Koşulması Gereken Parkur « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Ölmeden Önce Koşulması Gereken Parkur

Seyahat 11 Mart 2017

Ölmeden Önce Koşulması Gereken Parkur

Hepimiz bir spor dalıyla ilgileniriz. Kimimiz izler kimimiz sevdiğimiz spor dalını bizzat yapar ve yaşayar. Yaklaşık 5 sene önce ilk defa yarışmalar düzenlenen bir şehirden bahsediyoruz. Tüm parkurlardan çok farklı olan ağaç ormanın değil taş ormanların var olduğu doğa mucizesi parkur, Kapadokya.

Nevşehir ilinin tarih kokan ve mistik bir ilçesi olan Kapadokya‘da yıllardır farklı alanlarda çeşitli spor etkinlikleri icra ediliyor. Önceden sadece tarihi maksatlı ziyaretçileri olan bu doğa üstü mekan, şimdilerde sporcu misafirlerini konuk ediyor. Bu yeni misafirler sadece spor yapmıyor aynı zamanda doğanın keyfini çıkarıyorlar.

salomon-kapadokya-ultra-trail-yarisi-ortahisar-vadisi-parkurunda-sporcular

2010 yılının başlarından itibaren düzenlenen oryantiring (koşarak heedef bulma) yarışmaları, bölgede oldukça ilgi görmeye başladı. 7’den 70’e yapılabilen bu spor arazide harita ve pusula ile, haritada belirtilen parkurda noktalara ulaşarak bitiş noktasına ulaşmayı hedefliyor. Her yıl Mart-Nisan aylarında düzenlenen bu yarışmalara ulusal sporcuların dışında yabancı sporcular da katılarak yarışın önemini artırıyorlar. Organizasyon için hem federasyon hem de yerel yönetim büyük destek sağlayarak, yabancı sporcular için ülkemizin tanıtımını, yerli sporcular için ise bölgenin ve oryantiring sporunun tanıtımını yapıyorlar.

Yarışmacılar, yapılan etkinliklerin sadece bir parkur yarışı olarak düşünmeden, bu taş ormanların cazibesinin yanında tarihi çanak çömlek imalat yerlerini ziyaret ederek kendi ürünlerini yapmaya çalışıyorlar, farklı etkinliklerle eğlenceyi yaşıyorlar. Geceleri taş odalı otellerde konaklayarak da farklı bir yaşamı hissediyorlar.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Etiketler: , ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.