Oculus’un Sahibi Facebook’a 500 Milyon Dolarlık Tazminat Davası « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Oculus’un Sahibi Facebook’a 500 Milyon Dolarlık Tazminat Davası

Teknoloji 6 Mart 2017

Oculus’un Sahibi Facebook’a 500 Milyon Dolarlık Tazminat Davası

Sanal gerçeklik (VR)  şirketi Oculus, facebook tarafından satın alınmış bir şirket.  Yaptığı yazılımları ile ses getiren Oculus, mahkemelik oldu. Sanal gerçeklik şirketi Oculus’ a, yazdığı kodlarının çalıntı olması iddiasıyla dava açıldı. Telif hakkı temel alınarak açılan davada Oculus Başka bir şirkete ait yazılımları kullanmak ile suçlandı.  Davacı olan Zenimax şirketi, kendi oluşturdukları kodların Oculus tarafından izinsiz olarak kullanıldığını belirterek 2 milyar dolarlık dava açtı. Oculus şirketinin sahibi olan şirket facebook ise, bu durumda herhangi bir hak ihlalinin olmadığını belirtti.

Oculus-sanal-gerceklik

ABD Dallas ta süren mahkeme 3 haftanın sonunda nihayet sonuca ulaştı. Zenimaxın talep ettiği meblağ olan 2 milyar doların yerine Oculus’a 500 milyon dolarlık bir ceza uygulandı.  Facebook kurucusu ve aynı zamanda Oculus şirketinin sahibi olan Mark Zuckerberg, Oculus’un bir başka şirketin teknolojilerini kullanarak kendi ürününü geliştirdiği iddialarının asılsız olduğunu belirtti.

Facebook daha önceden bünyesine zenimax’ta çalışan bir mühendisi dahil etmişti. Geçtiğimiz yıl yıllık gelirinde yaşanan yüksek oranda artışın ardından gözler facebook’ a çevrildi. 500 milyon dolarlık tazminatı kabul etmeyen facebook bu davayı temyize götüreceğini belirtti.  Şirketini böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirterek savunan Mark Zuckerberg,  bu işin en başından beri herhangi bir hak ihlalinin olmadığını kesin bir dille ifade etti.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.