Neden Gıdıklanıyoruz ? « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Neden Gıdıklanıyoruz ?

Hertelden, Pratik Bilgiler 16 Haziran 2016

Neden gıdıklanıyoruz hiç merak etmediniz mi? Azı eğlendirici iken abartıldığında sıkıntı yaratabiliyor. Bazı yerlerimizden gıdıklanırken bazı yerlerimizden gıdıklanmayız. Başkaları yapınca yerlere yatarız da kendi kendimizi bırakın güldürmeyi gülümsetemeyiz bile. Bazılarımız ise adeta heykel gibidir kesinlikle kendisi de yapsa başkası da yapsa kesinlikle tepki vermeyiz.

Gıdıklandığımızda cildimizde bulunan sinir lifcikleri harekete geçer ve sinyalleri beyne ulaştırır. Bu sinyallerin beynin neresine gittiği net değildir. Beynin tepkisi tıpkı kaşınmada olduğu gibi gönülsüz yaptığımız bir tepkidir.

gıdık-kapak

Gıdıklandığımızda kan basıncımız yükselir, kalbimiz ve nabzımız daha hızlı atmaya başlar bu da beyni uyanık tutar. Gıdıklandığımız bölgeler kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel olarak koltuk altı, ayak altı ve avuç içi gibi yerlerimizdir. Bunun nedeni bu bölgelerdeki cilt yapımızın daha hassas olmasıdır.

Kendi kendimizi gıdıklayamama nedenimize gelince insan beyni cilde müdahalenin dışarıdan olup olmadığını ayırt edebilmektedir. Dışarıdan gelen uyarıya karşı tepki vermekte kendimiz yaptığımızda bunu bir uyarıcı ya da tehdit olarak görmemektedir.

ruyada_gidiklanmak_26032015181340

Gıdıklama-Gıdıklanma İnsana Zarar Verir mi?

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi azı bizi eğlendiriyor iken abartılması sorun olabiliyor. Daha da abartılması işkenceler arasındaki yerini alıyor ve ölümle sonuçlanabiliyor. Öyle ki Japonların Antik Çağ‘da bu yöntemi kullandıklarından bahsedilmektedir.

Yakın tarihe baktığımızda 2.Dünya Savaşı sırasında Nazilerin de Yahudilere bu yöntemle işkence ettikleri ve insanları öldürdükleri konusunda bilgilere rastlanır.

Sonuç olarak siz gülmek için gıdıklanmayı beklemeyin hep gülün …

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.