Mutlaka Görmeniz Gereken Sri Lanka | İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Mutlaka Görmeniz Gereken Sri Lanka

Seyahat 27 Şubat 2017
1.109

Mutlaka Görmeniz Gereken Sri Lanka

Hint Okyanusu üzerinde yer alan ve bir ada ülkesi olan Sri Lanka özellikle son yıllarda kendi halinde bir ülke durumunda iken farklı kültürlerin varlığı ve doğal güzelliklerinin var olması sebebi ile kendinden söz ettirmekte. Sri Lanka ülkesine gitmek için aman çok uzak bir yerde bulunuyor gibi söylemler olabilir fakat Türkiye’den sadece uçak ile üç buçuk saat uzaklıkta bulunmakta. Sri Lanka’ya gitmeyi düşünenler için en uygun zamanlar Aralık, Ocak ve Şubat aylarında turistlerin gözde mekânlarından biri olarak göze çarpmaktadır. Deniz ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler açısından bu aylarda gitmek sıcaklığın 30 derece olmasından dolayı çok uygun olmaktadır.

www.emiratesholidays.com_

Sri Lanka’da görülmesi gereken yerler arasında ülkenin antik başkentleri Anuradhapura ve Polonnaruwa şehirlerinde yer alan ülkenin en değerli kültür hazineleri yer almaktadır. Her iki şehirde yer alan Buda heykelleri ve Budist tapınakları görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Turistlerin Sri Lanka’da en çok ziyaret ettikleri yerlerden birisi de yaklaşık olarak yüksekliği 200 metre olan ve ‘’Gökyüzü Tepesi’’ olarak bilinen Sigiriya Kayasıdır. Bu eşsiz tepeye ulaşıldığı zaman ilk çevre düzenlemesinin örneklerinden kabul görmüş bahçeleri, kralın kendini görmesini sağlamak için parlatılan Ayna Duvarını Gökyüzü Tepesine ulaşırken dikkat çeken ayrıntılar arasında yer almakta. Tepeye varıldığı zaman yemyeşil bir manzaranın tadına varacaksınız. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında mutlaka Dambulla şehrinde yer alan dünya çapında en şaheser Budist tapınaklarından biri olarak kabul gören Altın Tapınağı ve hemen yanında bulunan merdivenlerden çıkıldığı zaman da Buda heykelleri ile donatılan Mağara Tapınağını bulunmaktadır. Dünyada en önemli çay üreticisi olarak bilinen Sri Lanka’nın dünyaca tanınmış Ceylan çayları bölgenin en serin yeri olan Nuwara Eliya şehrinde yetiştirilmektedir. Bu şehre bir gezinti yaparak hem çay fabrikalarını gezmek hem de bu güzel toprakları yakından görmek ziyaretçiler için güzel bir deneyim olacaktır. Bu bölgede ayrıca yeşil alanları, şelaleleri ve dağları görmek doğa tutkunları için bir hediye niteliğinde.

bentota_5

Kültürü, doğal güzellikleri ve tarihi ile ilgi çekmeyi başaran Sri Lanka’nın yemekleri de bir o kadar ilgi çekici. Halk arasında ‘’rice&curry’’ olarak bilinen Sri Lanka mutfağında pilav ve yanında bulunan ve köri olarak bilinen protein ağırlıklı yemek türleri kahvaltı dâhil olmak üzere her öğünde tüketilmektedir. Tropik meyvelerin nimetlerinden oluşan leziz meyveleri tatmak ve taze sıkılmış olan meyve sularını doyasıya tüketmek ayrı bir mutluluk kaynağı olsa gerek. Son olarak Sri Lanka, ülkesine gelen ziyaretçilerine eşsiz deneyimler sunmaktadır.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Abu Dhabi Tatil Rehberi

Abu Dhabi Tatil Rehberi

7 Mart 2017
859
Bu Ülkelere Vize Yok !

Bu Ülkelere Vize Yok !

6 Ağustos 2016
1.518
Ucuz Tatil İçin Batum

Ucuz Tatil İçin Batum

10 Temmuz 2016
1.899
Bunlar da var!
Neden ? Fidel Castro

Neden ? Fidel Castro

27 Kasım 2016
1.089
2015’in Otomobilleri

2015’in Otomobilleri

24 Kasım 2014
1.584
Yemekten Çekinme!

Yemekten Çekinme!

27 Mayıs 2014
2.850
Susuzluk Dünyayı Vurdu!

Susuzluk Dünyayı Vurdu!

16 Temmuz 2014
1.669
Fark Yaratan 11 Heykel Harikası

Fark Yaratan 11 Heykel Harikası

13 Ağustos 2014
3.831
Astral Seyahat

Astral Seyahat

10 Mayıs 2016
1.532
Tarihi Değiştiren Anlar

Tarihi Değiştiren Anlar

26 Temmuz 2014
1.777