Güney Amerika’nın Bağrından Her Derde Deva 5 Kutsal Bitki « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Güney Amerika’nın Bağrından Her Derde Deva 5 Kutsal Bitki

Hertelden 21 Ağustos 2014

Güney Amerika’nın Bağrından Her Derde Deva 5 Kutsal Bitki

 

üksek enerjili, kutsal ve bereketli topraklara sahip Güney Amerika’nın bağrından her derde iyi gelen, hastalıkları iyileştiren ya da hayatın sırrını çözmenizi sağlayan 5 kutsal bitki.

Coca

koka
Arjantin, Bolivya, Ekvador ve Peru’da çokça yetişen, günlük hayatta da bolca tüketilen bir kutsal bitki koka. Yaprağı çiğnenerek ya da çay şeklinde içilerek And Dağları’nda özellikle bölgeye alışık olmayanlar için oldukça tehlikeli olan ‘soroche’ denen irtifa hastalığını önlemede; ülser, astım ve sindirim hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı gibi yine bu bölgede yapılan ve geçmişi İnka öncesi kültüre dayanan kutsal seremonilerde önemli bir yere sahiptir.

19. yüzyılda; güç ve enerji vermesi, uykuyu gidermesi gibi özellikleriyle ünlü, protein, lif ve vitamin bakımından zengin bu mucizevi bitkinin yapraklarından kokain elde edilmesiyle modern tıpta da kullanılmış, Avrupa’ya ihracatı başlamıştır. Hatta ünlü Avusturyalı psikoanalist Sigmung Freud da kokainle ilginç deneyler yapıp makaleler yazmıştır.

Kokainin bağımlılık yaratıcı etkisi sebebiyle koka yaprağı da yanlış bir kötü ün sahibi olmuştur ve bazı ülkelere ihracatı yasaklamıştır. Dünyanın neredeyse her ülkesinde çokça tüketilen Coca-Cola da Güney Amerika’da koka bitkisiyle tanışan bir subayın ülkesine döndükten sonra bunu mideye iyi gelen bir içecek haline getirmesiyle yaratılmıştır. Coca-Cola kırmızı rengini Peru bayrağından, kolasının şeklini ise koka çekirdeğinden alır.

Tütün


Günümüzde sigara halinde içilen ve sağlığa zararları kanıtlanmış, kullanımı yasadışı olmayan ancak halka açık kapalı alanlarda tüketimi yasak olan tütün, Amerika kıtasında bin yıllardır kutsal ve iyileştirici etkisi olan bitki olarak ayinlerde kullanılıyor. Yerliler tarafından çok saygı duyulan ve kutsanan tütün bitkisinin yaratıcıya giden yoldaki kapıyı açtığına inanılıyor.

San Pedro (Wachuma)

wachuma-cayi
Arjantin, Bolivya, Peru, Ekvador ve Şili’de yetişen San Pedro, uzun süre kaynatılıp içilince rüyadaymış hissiyatını takip eden güçlü vizyonlar görülmesini sağlayan efsanevi, kutsal bir kaktüs. İlk içildiğinde hafif bir mide bulantısı ardından yorgunlukla kendini belli eden ve insanı doğayla, kökleriyle bütünleştiren gündüz ayinlerinde kullanılan bu içeceğin etkisi 12 saat civarı sürüyor ve bölgede ayinlerde kullanımının 2.000 yıl geriye giden bir geçmişi var.

Her ne kadar kıtadaki İspanyol istilası sırasında kullanımı yasaklanmaya çalışılsa da bunun pek başarılı olamadığını kaktüsün yaygın kullanılan ismini elinde cennetin anahtarını tutan bir aziz olan ‘San Pedro’dan almasından anlayabiliriz. Dekoratif olarak da kullanılan Wachuma kaktüsüne bu azizin isminin verilmesinin sebebi çeşitli iyileştirme ayinlerinde bu kutsal bitkiyi kaynatıp içenlerin dünyada cennet hissiyatı yaşamasıdır.

Wilka

wilka
Güney Amerika kutsal bitkilerinin en nadir bulunanı ve seremonisi en nadir yapılanı wilka, bitki tohumunun ısıtılıp havanda ezilip küllerle karıştırıldıktan sonra pipet benzeri (Örneğin içi boş olan kuş kemikleri olabilir) bir şey ile burundan çekilerek kullanılıyor. Kısa süreli ancak çok güçlü etkileri olan bu iyileştirici bitki wilka’nın ayinlerine katılmak için şamanın güvenini kazanmış olmanız gerekiyor. Seremoni sırasında vücuttan tamamen çıkma ve başka boyutlara geçme gibi etkileri olduğu söylenen wilka tecrübesi bazı şamanlar tarafından ‘küçük ölüm’ olarak da adlandırılıyor. Ağır fiziksel ve ruhsal durumların tedavisinde ve bağımlılıklardan kurtulmak için de kullanılıyor.

Ayahuasca

ayahuasca
Amazon yerlilerinin İnka öncesi dönemlerden beri, yüzyıllardır iyileştirici kutsal bir bitki olarak kullandıkları Ayahuasca iksiri, Ayahuasca sarmaşığının yaprağı çeşitli bitkilerle harmanlanarak uzun süre kaynatılarak elde edilir. Ayahuasca ayinleri gece karanlıkta ve çok sessiz bir ortamda yapılır. Yalnızca doğarken anne ve bebekte ve ölürken salgılanan DMT’nin vücutta salgılanmasını tetiklediği için ‘Ölüm İksiri’ de denen ve dişi bir ruha sahip olduğuna inanılan Ayahuasca bitkisinin şarabı; mutlaka bir şaman eşliğinde içildikten yaklaşık yarım saat 1 saat sonra kusma ve mide bulantısı gibi yan etkilerle etkisini gösterir ve sonrasında kişiye has, başka boyutlara geçilen tecrübeler yaşanır.

Hem ruhsal hem fiziksel bir arınma sağlayan Ayahuasca ağır hastalıkların ve bağımlılıkların tedavisinde ve ruhsal rahatlama için kullanılabilir. Öncesinde sıkı bir diyet uygulanan seremoni sonrası kusma ve ishal sonucu vücut toksinlerden arınırken zihin de alegorik olarak ön yargılardan, toplum, aile, okul, din kalıplarından arınıp hayatla ilgili sorular daha net yanıtlanabilir.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.