Gözlerimiz Fotoğraflarda Niçin Kırmızı Çıkar ? « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Gözlerimiz Fotoğraflarda Niçin Kırmızı Çıkar ?

Hertelden, Pratik Bilgiler 18 Haziran 2016

Gözlerimiz niçin kırmızı çıkar fotoğraflarda hiç düşündünüz mü? Eminim hepinizin en az bir kaç tane fotoğrafı vardır böyle. Geceleri flaşla çekildiği zaman genellikle gözlerimiz kırmızı çıkar. Peki bu nasıl oluyor? ya da neden her zaman olmuyor?

fotograf-gozler-neden-kirmizi-cikar

Bu sorunun cevabı biraz anatomik yapımızla ilgilidir. Şöyle ki; gözümüz 3 ayrı tabakadan oluşmaktadır. En dıştaki tabaka en sert tabaka olup gözü dış etkenlerden korur, bu tabakaya göz akı da denir. İkinci tabaka ortasında göz bebeğimiz olan kan damarlarından oluşan damar tabakadır. Üçüncü ve son tabaka ise retinadır. Retina, ışığa duyarlı kılcal damarlardan oluşur.

Kedi, köpek gibi hayvanların retinalarında ise ayna özelliği bulunan bir tabaka vardır. Bu nedenle gece bu hayvanların gözlerine ışık tutarsanız parladıklarını görebilirsiniz.

cat-at-night

Fotoğraf makinelerinde kullanılan flaş çok güçlü bir ışık yansıtır bu hıza göz bebeklerimiz yetişemez ve yeterince küçülemez. Yeterince küçülemeyince de yansıtılan bu ışık retinaya ulaşır ve kılcal damarların görüntüsü ortaya çıkar. İşte fotoğraflarda gördüğümüz kırmızı gözler kılcal damarlarımızdan kaynaklanmaktadır.

Gözlerimizin Fotoğraflarda Kırmızı Çıkmasına Engel Olunamaz mı?

Bu sorun nedeniyle bir çok geliştirme yapılmış, kırmızılığı giderecek fonksiyonlar makinelere eklenmiştir. Bunun dışında flaş iki kademeli hale getirilmiştir. İlkinde göz bebeğinin küçülerek zaman kazanması sağlanır, ikincisinde fotoğraf çekilir böylece göz bebeği hazırlıksız yakalanmamış olur.

fotografta_gozler_neden_kirmizi_cikar_h125646

Bir başka önlem de ortamdaki tüm ışıkların açılarak göz bebeğinin önceden küçülmesinin sağlanmasıdır. Profesyonel çekimlerde bu tarz bir sorunla karşılaşmamak için flaş ve objektif birbirine yakın bulundurulmaz küçük makinelerde böyle bir imkan tabi ki mevcut değildir. Mesafe maksimum bir kaç santim olabilir.

Son olarak gündüzleri böyle bir sorun olmamasının nedenine gelelim; gündüz, gece gibi karanlık olmadığı için gözümüze her yerden ışık gelmektedir ve göz bebeklerimiz hazırlıksız yakalanmamaktadır dolayısıyla fotoğraflarımızda her hangi bir sorun ile karşılaşmamaktayız.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.