Gözlerimiz Açıkken Neden Hapşıramayız? « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Gözlerimiz Açıkken Neden Hapşıramayız?

Hertelden 14 Şubat 2017

Hapşırmak için gözlerimizin kapalı olması gerektiği doğrudur. Çünkü hapşırma isteği ile birlikte gözlerimizin kapanması otomatik olarak gerçekleşmektedir. Fakat bazı insanların gözleri açık olarak hapşırmak için kendilerini eğittiklerini biliyor musunuz?

hapsirma

Hapşırmak bizim için mikroplar ve diğer yabancı partiküllerin dışarı atılması bakımından iyidir. Soğuk algınlığı sırasında, burnunuza bir şey kaçtığında ya da sadece burnunuz gıdıklandığında vücudunuz doğal olarak hapşırma refleksi vermektedir. Ancak hapşırma otomatik olarak gerçekleştiği için hapşırma esnasında gözlerin açık tutulması ise neredeyse imkansızdır. Hapşırma sırasında burundan çıkan hava kontrol edilemediği için gözleri kontrol etmek imkansız hale gelmektedir. Hapşırma eylemi sırasında bu eyleme otomatik tepki veren göz kasları da istemsiz şekilde hareket etmektedir. Hapşırma eylemi vücutta oldukça karmaşık bir şekilde gerçekleşmektedir. Burnun iç duvarı gıdıklandığında beynin iç merkezine bir sinyal gönderilmektedir. Bu sinyali alan beyin de göğüs, diyafram, mide, boğazın arka kısımları ve köz kapak kaslarına sinyal göndermektedir. Bu kaslar birlikte hapşırığı meydana getirmektedir.

Hapşırırken gözlerini açık tutmaya çalışan insanlar vardır. Fakat bu eylemi gerçekleştirmek imkansızdır. Aslında bu eylem gerçekleştiğinde yani hapşırma esnasında gözleriniz açık kaldığında gözleriniz dışarıya fırlayacaktır. Bu durum karşısında vücut otomatik olarak kendisi için tedbir almaktadır. Ayrıca sağlık bakımından da hapşırırken gözlerin kapalı olmasının faydaları vardır. hapşırmada dışarı atılan partiküller gözler açık olursa vücuda tekrar girecektir.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.