Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir ve Ne Yapılmalıdır? « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir ve Ne Yapılmalıdır?

Pratik Bilgiler, Sağlık 1 Haziran 2016

Haziran ayına girdiğimiz şu günlerde hepimizin şikayetçi olduğu konuların başında bunaltan hava sıcakları gelmektedir. Artan sıcaklık ile birlikte gıda ve su ile bulaşan enfeksiyonlar, hastalıklara sebep olmaktadır. Bu rahatsızlıkların başında kusma ve ishal ile kendini gösteren “gıda zehirlenmesi” gelmektedir.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir ve Ne Yapılmalıdır?

Artan bu sıcak havalarda temizliği konusunda çok özenli davranılmamış olan süt ve sütlü yiyecekler; mayonezli, kremalı veysa yumurtalı besinler ile dış faktörlerden iyi korunmamış olan tavuk, et ve balık gibi gıdalar son derece hızlı bir şekilde bozulmaktadır. Bu gıdaların farkedilmeyip tüketilmesi ise özellikle sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Bu durum en büyük tehlikeyi bebeklerimiz ve yaşlılarımız için yaratmaktadır.
gıda-zehirlenmesi
Bu enfeksiyonlardan mümkün oldukça kendimizi koruyabilmemiz için yiyecek ve içeceklerimiz hazırlanmasına, saklanmasına ve temizliğine dikkat etmeliyiz. Yemeğe başlamadan evvel ve yemekten hemen sonra özellikle tuvaletten çıktıktan sonra ellerimizi su ve sabunla özenli bir şekilde yıkamalıyız.

Gıda zehirlenmesi dolayısıyla kusma ve ishal belirtilerini görürsek bol su tüketmeliyiz. Belirtilerimiz devam eder ve buna ateşte eklenirse vakit geçirmeden doktorumuza başvurmalıyız.

İshalimizi bazı ilaçlar kesmektedir. Ancak bu ilaçlar aynı zamanda mikrop ve zehirlerin vücuttan atılmasına da neden olabildiği için doktorumuzun gözetimi olmadan ilaç kullanmamalıyız.
gıda-zehirlenmesi3
Tüketmemiz gereken gıdalara gelince iyileşinceye kadar yağsız ve posasız besinler tüketmeliyiz. Bu gıdalar arasında yoğurt, yağsız olmak kaydıyla makarna, patates püresi olabilir. Çiğ sebzeler ve meyveleri, kızartmaları, soslu yiyecekleri, sütlü gıdaları ise tüketmekten bir süreliğine de olsa vazgeçmeliyiz.

Yoğun bir şekilde su tüketmeliyiz ya da sulu besinler tercih etmeliyiz ki gıda zehirlenmesine maruz kalmayalım. Zaten yaz mevsiminde vücudumuz oldukça su kaybetmektedir. Sağlımız için suyun önemini unutmayalım su içelim, içirelim.

Sağlıklı günler dileriz.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.