Gelinlik Neden Beyaz Renk Seçilir ? | İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Gelinlik Neden Beyaz Renk Seçilir ?

Hertelden, Yaşam 25 Mayıs 2016
1.135

Gelinlik, nikah merasimi ya da düğün sırasında gelin tarafından giyilen özel kıyafettir. Modeli ve biçimi toplum yapısı, kültür ve tabi ki gelinlerin zevklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak ağırlıklı olarak rengi hep beyaz olmaktadır. Neden diye sorsak eminim büyük çoğunluğunuz beyaz gelinlik temizliği ve saflığı temsil ettiği içindir diyebilirsiniz. Çok haksız da sayılmazsınız ancak tam cevap bu değil. Yaz gelirken, düğün sezonu açılmışken bizler de sizin için bu konuyu araştıralım dedik;

Aslında eski Roma’da sarı renk gelinlik giyinirdi gelinler ve sarı peçe takarlardı. Peçe, bir tür ayıraçtı; evli ve bekar kadınlar arasında.

Ortaçağ zamanlarında ise belli bir renk yoktu. Aslolan kumaşın ne derece kaliteli ve havalı olduğuydu.
kraliçe-victoria
XIX.yy’da ise beyaz renk kabul gördü. İngiliz kraliyet ailesi gümüş renk giymeyi gelenek haline getirmişken Kraliçe Viktorya bunu kabul etmedi ve beyaz renkte ısrar etti. Avrupalı yazarlar da beyaz renk gelinliğin saflığı ve temiziği temsil ettiği yönünde yazılar yazdılar. Bu dönemde bekaret evlilik için son derece önemliydi. Beyaz gelinlik de kadınların bekaretlerini ilan etme araçları oldu.
osmanlıda-gelinlik
Bizde yani Osmanlı’da durum nasıl diye baktığımızda gelinlik şeklinin sosyal sınıflara göre değişiklik gösterdiğini görebiliriz. Sarayda renk kırmızı iken halk arasında bir çok renk kullanılmıştır. İlk beyaz gelinlik ise 1898 yılında Gazi Osman Paşa’nın oğlu Kemalettin Paşa ile evlenen II.Abdülhamit’in kızı olan Naime Sultan’a nasip olmuştur. Evliliklerinin kötü namının tersine bu anlamda tarihe geçmişlerdir. Cumhuriyet döneminde de oldukça fazla rağbet görmüştür beyaz gelinlik ve günümüze kadar taşınmıştır.

Gelinlikle ve evlilik yüzüğü ile ilgili bir çok batıl inanç vardır;

Buna göre damat gelini düğünden önce görmemeli, gelin düğünden önce gelinliği giymemeli ya da gelinliği giyecek kadın kendi gelinliğini dikmemelidir.

Yüzük konusuna gelecek olursak bu adet Mısırlılardan miras kalmıştır. Eskiden Mısır’da başlangıç ve bitiş noktaları olmadığı için halkanın sonsuzluğu simgelediğine inanırlardı. Evlilikler sonsuza kadar sürsün diye evlilik yüzüğünü icat ettiler.

Gelinlikte olduğu gibi evlilik yüzüğünün kullanımıyla ilgili de batıl bir inanç söz konusudur; sol el yüzük parmağı diye sonradan adlandırılan parmağa takılması tamamen yanlış bilinen bir anatomi bilgisidir. Bu parmağa evlilik yüzüğünü insanların takmasının nedeni dolaşım sistemimizde kalbe gittiğine inanılan damarın bu parmaktan geçtiğine inanılmasıdır.
Şuan tüm ayrıntıları ile damarların vücudumuzun nerelerinden geçtiği öğrenildi. Ancak bu âdet yerleşmiş oldu bir kere ve bildiğiniz üzere adetleri çok fazla değiştirmek mümkün olmamaktadır.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Evinize Değer Katın

Evinize Değer Katın

19 Mayıs 2014
1.393
Iphone 6 Yeni Görüntüleri

Iphone 6 Yeni Görüntüleri

25 Mayıs 2014
17.471
Pratik Buluşlar!

Pratik Buluşlar!

4 Eylül 2014
4.349
Denizin Altında İlginç Ev

Denizin Altında İlginç Ev

21 Ağustos 2014
17.585
Iphone 6 Safir Cam Geliyor.

Iphone 6 Safir Cam Geliyor.

8 Haziran 2014
1.594
Huzur Arıyorsan Küba

Huzur Arıyorsan Küba

20 Nisan 2015
1.509
Bu Yılın Modası Breton Desenler

Bu Yılın Modası Breton Desenler

16 Şubat 2015
1.791
Seksin Faydaları!

Seksin Faydaları!

22 Mayıs 2014
1.674