Geleceğin Mesleği Growth Hacker | İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Uçakların İçi Neden Soğuktur?

Iphone Gizli Özellik

Dünya’nın 7 Harikası Hakkında Bilinmeyenler

 Bilmeniz Gereken 10 Yeni İnstagram Özelliği

Geleceğin Mesleği Growth Hacker

İnternet 7 Ocak 2016
929

Son zamanlarda internet şirketlerinin hayatına giren ve ülkemizde şu an bile çok az kişinin bildiği ve ileride (birkaç sene) büyük şirketlerin ihtiyaç duyabilecekleri analitik düşünen ve farklı pazarlama yöntemleri ile şirketlerin hızlı ve düzenli büyümesini sağlayan yetenekli kişilere growth hacker diyoruz.

Geleceğin Mesleği Growth Hacker

Son zamanlarda internet şirketlerinin hayatına giren ve ülkemizde şu an bile çok az kişinin bildiği ve ileride (birkaç sene) büyük şirketlerin ihtiyaç duyabilecekleri analitik düşünen ve farklı pazarlama yöntemleri ile şirketlerin hızlı ve düzenli büyümesini sağlayan yetenekli kişilere growth hacker diyoruz.Growth hacker kavramının nereden geldiğine bir bakalım Sean Ellis diye yetenekli bir arkadaşımız kendisinin en çok tanınan ve dilerle destan yaptığı büyüme stratejileri dropbox,eventbrite,lookout,logmeln(IPO),uproar(IPO) gibi girişimlerin erken aşamadan başlayıp sürdürülebilir şekilde büyümesini sağlamasıdır.Growth hackerlar ile ilgili Andrew Chen Facebook,Uber , Ryan Holiday kendisi çok iyi bir sosyal medya manipülatörü ve kitap yazarı ayrıca çok iyi bir growth hacker işte sizlere Dünyada tanınan growth hackerlar listesi

Growth Hackerlar

Noah Kagan (AppSumo, Mint, Facebook) – @noahkagan
David King (blip.meBlip.me, ex-Lil Green Patch) – @deekay
Mike Greenfield (Circle of Moms, ex LinkedIn) – @mike_greenfield
Ivan Kirigin (Dropbox, ex-Facebook) – @ikirigin
Michael Birch (ex-Bebo, BirthdayAlarm) – @mickbirch
Blake Commegere (ex-Causes/Many games) – @commagere
Ivko Maksimovic (ex-Chainn/Compare People) – @ivko
Dave Zohrob (ex-Hot or Not, MegaTasty) – @dzohrob
Jia Shen (ex-RockYou) – @metatek
James Currier (ex-Tickle) – @jamescurrier
Stan Chudnovsky (ex-Tickle) – @stan_chudnovsky
Siqi Chen (ex-Zynga) – @blader
Ed Baker (Facebook) – @esbaker
Alex Schultz (Facebook) – @alexschultz
Joe Greenstein (Flixster) – @joseph77b
Yee Lee (Google) – @yeeguy
Josh Elman (Greylock, ex-Twitter) – @joshelman
Jamie Quint (Lookcraft, ex-Swipely) – @jamiequint
Elliot Shmukler (LinkedIn) – @eshmu
Aatif Awan (LinkedIn) – @aatif_awan
Andy Johns (Quora, Twitter, Facebook) – @ibringtraffic
Robert Cezar Matei (Quora, ex-Zynga) – @rmatei
Nabeel Hyatt (Spark, ex-Zynga) – @nabeel
Paul McKellar (SV Angel, ex-Square) – @pm
Greg Tseng (Tagged) – @gregtseng
Othman Laraki (Twitter) – @othman
Akash Garg (Twitter, ex-Hi5) – @akashgarg
Jonathan Katzman (Yahoo, ex-Xoopit) – @jkatzman
Gustaf Alstromer (Voxer) – @gustaf
Jon Tien (Zynga) – @jontien


Her biri birbirinden yetenekli kişiler şirketlerin büyümelerinde çok büyük payı olan kişilerden bahsediyoruz.Growth Hackerlar sürekli olarak rakamlar üzerinden konuşurlar ve hep test yaparak hedefe gitmeyi tercih ederler.Growth hacker özellikleri Market/Pazar uyumuna hakimdirler.Müşteri kazanımı,bağlılığı,müşterinin ürünü tavsiye etmesi,A/B testleri ayrıca minimum bütçe ile maximum verim sağlamak kısımlarında oldukça yetenekli ve bilgi sahibidirler.Growth hackerlar growth hacking yaparken belli analizleri alabilecekleri uygulamalara ihtiyaç duyarlar Kissmetrics,Crazyegg,Google Analytics ten veri okuyabilirler.Sean Ellis Growth Hacking konusunda yeteneğini göstermiştir.Peki ne yapmıştır? Sean Ellis kısa bir süre içerisinde Dropbox ile yollarını birleştirdi ve o güne kadar müşteri kazanımı için bir müşterisine 233 dolar ile 388 dolar harcayan şirket bir müşteriden 99 dolar gelir elde ediyordu evet şirket ve veriler büyüyordu fakat masraflar çok fazla artıyordu.Sean Ellis devreye girdi ve birçok A/B testleri optimizasyonlar yapıldı hedef arkadaş tavsiyesi üzerinden hem daha az maliyetli üye kazanmak hem de hızlı bir şekilde üye artması ile abone olan ücretli kişi sayısını yükseltmekti tavsiye sistemini devreye aldıktan sonra bir ay içerisinde 2.8 milyon davetiye gönderildi ve aylık %15 ile %20 arasında bir büyüme sağlanmış oldu.Sean Ellis’in başarılı bir growth hacker olmasının nedeni ürün Pazar uyumu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra üye kazanımı ve üyeyi elde tutmak üyelerden üye kazanmak gibi metriklere hakim olmasıdır ve kendisi her zaman büyüme için farklı taktikler uygulayıp testler gerçekleştirmesidir.Türkiye’de son zamanlarda growth hacker ismini duyar gibisiniz yurtdışında Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da büyük şirketler growth hacker takımı kurmaya çalışıyorlar.Growth hacker nedir umaraım az da olsa biraz size bilgi katmışızdır bir daha ki yazıma kadar görüşmek dileğiyle saygılar.

 

KAAN VERAL .

images

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.