Ergen Çocuğunuza Bu Cümleleri Söylemeyin « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Ergen Çocuğunuza Bu Cümleleri Söylemeyin

Anne & Bebek 3 Şubat 2015

Ergen Çocuğunuza Bu Cümleleri Söylemeyin

rgenlik Donemi biyolojik ve fiziksel değişimi kapsayan çocukluktan ergenliğe geçilen zorlu bir süreçtir. Bu süreç içinde biz ebeveynlere çok iş düşmektedir. Bu dönem içinde asi, söz dinlemez ve olmaması gereken davranışlarla karşılaşabilmeniz mümkün bu dönem içinde biz ebeveynlerin son derece hassas ve kesinlikle red edici ve yargılayıcı olmamamız gereken en baş etkendir.

İşte bu zorlu dönem içinde yani 12 – 19 yaş arası ergenliğe adım atmış çocuğunuza bu cümleleri sar etmeyin…

neden1

Sen zaten hiç bir şeyi beceremezsin sakın demeyin bu gibi cümleler çocuğunuzun kendine güvenini yitirmesine neden olur ve özgüven sahibi olmaz.

neden

Neden? Sorusu yargılayıcı bir soru sözüdür ‘Neden’ sorusu yerine ne, ne düşünüyorsun gibi ifadeleri tercih edin aksi halde çocuğunuz yargılayıcı tavrınızdan dolayı sizden bir şeyleri saklamak zorunda kalabilir.

beceriksiz

Sen ne yaşadın ki, ben senin yaşındayken… gibi cümleler çocukta anne babaya öfke duymayı sağlar ve gelecek için kuşku ve korku yaşamaya başlar.

kural

Biz senin her istediğini yaparız gibi eylemlerden kaçının aşırı despot davranışlar çocuğunuzun kuralları gizlice yok ederek istediği ve yasakları yaşamasına neden olurken aşırı serbestlikte çocuğunuzda bu dönemde boşlukta kalmaya neden oluyor.

kızan

Bıktım senin çocuksu davranışlarından gibi çocuğunuza yönelik öfkelerinizden kaçının bu ergen döneme giren çocuğunuzda bir takım duygusal ve davranış bozukluğuna neden olur.

 

 

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.