En Mutsuz 10 Ülke « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

En Mutsuz 10 Ülke

Seyahat 6 Eylül 2014

En Mutsuz 10 Ülke

Okun Yasası ile tanınan ekonomist Arthur Okun tarafından 1970’lerde geliştirilen ve işsizlik ve enflasyon oranları üzerinden ülkeleri analiz eden Mutsuzluk Endeksi’ne (Misery Index) göre Türkiye dünyanın en mutsuz altıncı ülkesi. İşsizliğin ülkelerin mutluluğunu enflasyona göre daha fazla etkilediğini düşünenler olsa da, bu iki oranın da yüksek olmasının olumsuz olduğu noktasında herkes birleşiyor.

İşte Bloomberg’den Alex Tanzi’nin bir araya getirdiği ve Business Insider’ın yer verdiği “en mutsuz ülkeler” listesindeki ilk 10 ülke:

10. KOLOMBİYA

kolombia

 

Mutsuzluk endeksi puanı: %13.54

TÜFE Enflasyon oranı: %2.9

İşsizlik: %10.7

Ana geçim kaynağı enerji ve madencilik olan Kolombiya, dünyanın en büyük dördüncü kömür üreticisi. Yetersiz altyapı ve güvenlik sistemindeki açıklar sebebiyle ekonomik büyüme gösteremiyor. Nüfusun %32.7’si fakirlik seviyesinin de altında yaşıyor. Ayrıca, kokain, şiddet, adam kaçırma ve gerilla savaşları ile anılması da ülkenin mutsuzluğuna katkıda bulunuyor.

9. UKRAYNA

ukraine

Mutsuzluk endeksi puanı: %14.2

TÜFE Enflasyon oranı: %12.6

İşsizlik: %1.6

Ukrayna ve Rusya arasındaki sorunların ülkenin durumunu derinden etkilediğini söylememize gerek bile yok. Savaş hali, hizmet sektöründe, tarım alanında ve sanayide ilerlemenin durmasına yol açıyor.

8. URUGUAY

uruguay

Mutsuzluk endeksi puanı: %15.96

TÜFE Enflasyon oranı: %9.1

İşsizlik: %6.9

2009’da küresel ekonomik kriz sebebiyle büyümesi büyük oranda düşen ülke, 2013 yılında kamusal harcamalarını ve yatırımlarını azaltma yoluna gitti. Eşcinsellere evlilik hakkı tanımak ve marihuanayı yasallaştırmak gibi liberal hareketlerle özdeşleşen Uruguay’da, halk düşen maaşlar ve yükselen işsizlik sebebiyle mutsuz.

7. HIRVATİSTAN

hır

Mutsuzluk endeksi puanı: %17.7

TÜFE Enflasyon oranı: % -0.1

İşsizlik: %17.8

2013’te Avrupa Birliği’ne giren ülke, oldukça fazla olan iç borcunu ödeme baskısıyla karşı karşıya. Ayrıca Hırvatistan, Rusya’nın uyguladığı ithalat-ihracat yaptırımları sebebiyle de sıkıntı çekiyor.

6. TÜRKİYE

IMG2012123817883823

Mutsuzluk endeksi puanı: %18.12

TÜFE Enflasyon oranı: %9.3

İşsizlik: %8.8

Havasına, suyuna, taşına, toprağına… Türkiye’nin en mutsuz ülkelerden biri olduğu pek de şaşırtıcı değil. Gezi Olayları, yolsuzluk skandalları, “o çalsın, ben oynarım” diyen çoğunluğun apolitik duruşu, demokrasinin kırılgan yapısı ve de kaybolan kültürel değerlerin arkasından bakarken dijital çağa yetişmeye çalışan ancak pek başarılı olamayan eğitim sistemiyle Türkiye’nin mutsuz olması için enflasyon ve işsizliğin ötesinde birçok sebebi var. Soma faciası başta olmak üzere işçi ölümleri, hak arayan ama bulamayan sendikalar, maaş eşitsizlikleri… Atanamayan öğretmenlerin intiharları… Şimdi de atanamayan öğrenci sorunuyla uğraşan ve neye uğradığını şaşıran velilerin çaresizliği… Bakalım Türkiye 2023’e kadar bu listede şampiyon olmayı başarabilecek mi?

5. MISIR

misir

Mutsuzluk endeksi puanı: %23.9

TÜFE Enflasyon oranı: %10.6

İşsizlik: %13.3

İslamcı, askeri, liberal ve laik gruplar arasında süregelen çatışmalar ve anlaşmazlıklar Mısır’ı olumsuz etkilemeye devam ediyor. 30 yıldır ülkeyi yöneten Hüsnü Mübarek’in devrilmesi üzerine, ilk defa seçimle başa gelen isim Muhammed Mursi olmuştu. Ne var ki, onun da protestolarla karşılaşması sonucu bu yılın Mayıs ayında yeniden seçime gidilmiş ve Abdülfettah el Sisi başkan seçilmişti.

4. İSPANYA

madrid1

Mutsuzluk endeksi puanı: %24.17

TÜFE Enflasyon oranı: % -0.3

İşsizlik: %24.5

Küresel krizden etkilenen ülkelerden biri de İspanya… 2007 ve 2013 yılları arasında %18 artarak %26’ya ulaşan işsizlik başta olmak üzere, iç borç, yolsuzluk ve siyasi belirsizlik ortamı ülkenin mutsuzluğunu arttırmaya devam ediyor.

3. YUNANİSTAN

Ios_Greece_visit_t658x358

Mutsuzluk endeksi puanı: %27.1

TÜFE Enflasyon oranı: % -0.7

İşsizlik: %27.8

Geçtiğimiz yıllarda oldukça ciddi bir borç krizi yaşayan Yunanistan, yükselen piyasa olarak değerlendirilen ilk gelişmiş ülke. İşçilerin yaklaşık %20’sinin göçmen olduğu tarım ya da vasıfsız işlerle uğraştığı ülke, Avrupa Birliği’nin beklentilerini karşılamaya çalışırken çeşitli protestolarla ve ideolojik bölünmeyle de uğraşıyor.

2. GÜNEY AFRİKA

egitim_guneyAfrika10_noktasi

Mutsuzluk endeksi puanı: %31.8

TÜFE Enflasyon oranı: %6.3

İşsizlik: %25.5

Başta HIV/AIDS olmak üzere birçok sağlık sorunuyla baş eden Güney Afrika finans, hukuk, enerji ve ulaşım alanlarında gelişmiş olsa da elektrik ve bütçe kesintisiyle ilişkili sorunlarını çözmedikçe en acil ekonomik sorunlarının üstesinden gelemeyebilir.

1. VENEZÜELLA

ven

Mutsuzluk endeksi puanı: %59.8

TÜFE Enflasyon oranı: %52.7

İşsizlik: %7.1

(Radikal)

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Kaynak:
Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

  1. Rosemarie 2 Eylül 2015

    Aile ilişkisini tanımlayamadım ben de hie7. Diğer ilişkileri de anlamlandırmak kolay değil; ama nesdnee en karmaşığı hep aile olarak gelmiştir bana. Bazen hie7 ummadığın bir şekilde duvarlar e7ıkarırlarken karşına, bazen yfczfcnde gfclfccfck de oluşturabiliyorlar. Şunu e7ok rahatlıkla sf6yleyebilirim ki beni olgunlaştıran ailemdir. Blogumda, hie7 bahsetmediğim şekilde sorunlarım olmuştur gee7mişlerde, o gf6rdfcğfcn mutsuz suratları e7ekmek zorunda kalmıştım e7oke7a. Anlamsız yasaklar, engeller, sorunlar. Hepsi insan ilişkilerimde belirleyici olmuştur; ama olgunlaşmak adına bunları e7ekmek zorunda mıyız? Bazen onlara e7ok bore7lu olduğumu ve bunu hie7 bir zaman f6deyemeyeceğimi dfcşfcnfcrken, bazen de hie7 olmasalardı ne kaybederdim diye dfcşfcnfcrken buluyorum kendimi. Belki benim ailem ie7in gee7erlidir bu; ama şunu zaman ilerledike7e anlıyorum ki hie7 kimsenin f6nemsemediği gibi f6nemsiyor anne ve babamız bizi. Belki de onların beni nasıl sevdiğini hie7 anlayamayacağım; hep eksik bulacağım bir şeyleri. Ama zaman zaman hidssediyorum ki beni kayıtsız bir şekilde sevmeye en e7ok ailem yakın.Her şey anlamsız gelse de hayatta aile ilişkileri de dahil tfcm ilişkilerdir bizi olgunlaştıran, yetiştiren, kimi zaman savunmasız bırakıp kimi zaman her şeyi anlamsızlaştıran. Değer mi acaba tfcm bunlara, olmasalar neler kaybederiz? Sanırım bunların cevabını vermeye benim gibi ailesi olandan daha e7ok kendisini ailesiz hisseden birisi verebilir, ki o da yeterli olur mu acaba?Tabi buradaki aileden kastının tam olarak anne babayı ie7ine alan bir kavram mı olduğu, yoksa kendilerini ailemizden hissettiklerimizi de kapsadığını bilmeden yazdığım bir yorum oldu bu. Bu yfczden yazdıklarımın e7oğu yazı ile alakasız kae7ıp, anlamsız olabilir :)Bir de merak ettiğim bir konu vardı; ama sormaya e7ekindim hep, şimdi sorayım bari. Dilersen cevap verirsin:Bazen yazıların tarihi yayınlanma zamanından erken oluyor, tıpkı bu yazı gibi. Bunları yazıldğı tarihte yazıp yayınlamadığın ie7in mi, yoksa yazı tarihlerini değiştirdiğin ie7in mi oluyor bf6yle, zira şaşırıyorum bu eski sayfalardaki yeni yazılardan karşıma e7ıkınca 🙂