Elektronik Cihazlarla İlgili Bilinen 15 Yanlış « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Elektronik Cihazlarla İlgili Bilinen 15 Yanlış

Teknoloji 2 Eylül 2014

Geceleri yatmadan evvel telefonu şarja takmak zararlı mıdır? Peki ya iPad şarj aletiyle iPhone’u şarj etmek?

Elektronik cihazlar hayatımıza ne kadar girerse girsin onlarla ilgili cevaplanmamış bir ton soru var ve bir çoğuyla ilgili de internette dolaşan çeşit çeşit cevaplar var. Tam bir bilgi kirliliği. Cihazlarımıza tam anlamıyla iyi bakıyor muyuz kimsenin net bir fikri yok.

Konuyla ilgili Business Insider‘ın hazırladığı yazı, kafanızdaki soruların bir çoğunu giderecektir diye umuyoruz.

Mac işletim sistemine virüs bulaşmıyor.

mac-isletim-sistemine-virus-bulasmaz

Yanlış! Mac bilgisayarlar da zararlı yazılımlara Windows kadar korumasızdır. Apple eskiden bu konuda çok böbürleniyordu. Ama 2012 yılında Mac bilgisayarlar için yazılan bir trojandan sonra tüm pazarlama faaliyetlerini yeniden düzenledi. Bu konudaki yanlış algı, zararlı yazılım üreticilerinin çok popüler olduğu için Windows’u hedeflemeleriydi. Mac de popülerliğini arttırdıkça hedef haline geldi.

Gizli / incognito dolaşma kimliğimizi saklar.

incognito-dolasma-kimligimizi-saklar

Tarayıcılarımızın incognito ya da özel modlarıyla ilgili yanlış anladığımız bir durumdan ileri gelmekte bu. Eğer internette tarayıcılarınızın bu modunu kullanarak dolaşıyorsanız bu sadece tarayıcınızın sizin tarama geçmişinizi kaydetmeyecek olması ve normalde kullandığınız hesaplarınızın hiç birisini kullanmayacak olması anlamına geliyor. Yani tam anlamıyla kimliğinizi yani IP adresinizi saklamıyor. Bunun için başka yöntemler kullanmalısınız.

Dolaşmamanız gereken sitelerde dolaşıyorsanız bunu aklınızda tutun. ;)

Telefonunuzu şarja takılı halde bırakmak pilini öldürür.

telefonunuzu-sarja takili-halde-birakmak-pilini-oldurur

Bir çok insan gece boyunca telefonunu şarjda bırakır. Birileri de çıkıp size bunun zararlı olduğunu ve telefonunuzun bataryasını öldürdüğünü söyleyebilir. Ama gerçekte bu konuda herhangi bir kanıt yoktur. Cep telefonları çok uzun süredir lithium-ion pil kullanıyorlar ve bu piller tam olarak şarj olduklarında şarj olmayı prize takılı olsalar dahi bırakıyorlar.

Daha fazla mega-piksel daha iyi kamera demektir.

daha-fazla-mega-piksel-daha-iyi-kamera-demektir

12 ve 8 mega-piksel kameralar arasındaki fark nedir? Bilindiği kadarıyla çok fazla değil. Fotoğrafın kalitesi fotoğrafı yakalayan sensörün ne kadar fazla ışık alabildiğiyle ilgilidir. Basitçe, büyük sensörler daha yüksek mega-piksel sayılarıyla gelirler ve yüksek mega-piksel de daha fazla ışık yakalayabilir anlamına gelir. Yani asıl önemli olan mega-piksel boyutlarıdır, tamamen yüksek mega-piksel daha kaliteli fotoğraf demek değildir.

Profesyonel bir fotoğrafçı olan Matthew Panzarino konuyla ilgili TechCrunch‘ta yazdığı bir yazıda bu konuyu şöyle özetlemiştir:”Elinize bir huni alıp yağmur suyu toplamaya çalıştığınızı hayal edin. Huniniz ne kadar genişse o kadar birim zamanda o kadar fazla yağmur damlası toplarsınız.” Huniyi mega-piksel olarak düşünün. Bir kaç huni yerine bir kaç kova ya da daha büyük şeyler kullanırsanız daha fazla yağmur suyu toplarsınız.

Telefonunuzun pili bitip kapanana kadar şarj etmeyin.

telefonunuzun-pili-bitip-kapanana-kadar-sarj-etmeyin

Bu da lithium-ion pillerle ilgili bir başka mittir. Telefonunuzun bataryası tam olarak bitmeden şarja takmak ona zarar vermez, aksine faydalı bile olabilir. Tüm bataryalar ömürlerini doldurmadan önce sınırlı sayıda şarj döngüsüne -şarjın tam olarak bitip, tekrar tam kapasite doldurulması- sahiptir. Bataryanızın ömrünü tüketip eskimesine sebep olan şey sizin onu yarıdayken şarja takmanız değil döngü sayısını tüketmesidir.

Akıllı telefonlardaki yüksek çözünürlük her zaman iyidir.

akilli-telefonlardaki-yuksek-cozunurluk-her-zaman-iyidir

Bu konu çok tartışıldı, yazıldı çizildi. Ve bir çok kişinin hem fikir olduğu bir noktaya geldi, belirli bir sınırdan sonra telefonlardaki ekranın çözünürlüğünün ne olduğu önemli değil. Çünkü insan gözü 300 ppi’dan (pixel per inch – inç başına düşen piksel sayısı) yüksek görüntüleri ayırt edemez. LG’nin G3 modelinde kullandığı ekran 2560×1440 px çözünürlüğe sahip, bu çözünürlük piyasadaki 1920×1080 px çözünürlüklü cihazdan daha yüksek. Ama bu farkın gerçekten fark yaratıp yaratmadığı asıl önemli olan şey. Çünkü insan gözünün bu kadar ayrıntıyı yakalayıp yakayalamadığı belli değil, tek bildiğimiz belirli bir noktadan sonrasını ayırt edemiyoruz. Gerçekten de Galaxy S5 ile LG G3′ü yanyana koyduğumuzda biz de arada pek bir fark göremedik. İşte bu yüzden Apple gibi firmalar ultra yoğunluk ya da ekran boyutu yerine parlaklık konusunda geliştirmeye bütçe ayırıyorlar.

iPad şarj cihazıyla iPhone’unuzu şarj etmek ona zarar verir.

ipad-sarj-cihaziyla-iphonenuzu-sarj-etmek-ona-zarar-verir

Bu daha öncekilerden daha karışık bir konu. Bunu yapmanız zarar verebilir de, vermeyebilir de. Apple iPad adaptörlerinin 12 watt gücünde olduğunu ve hem iPhone’u hem de iPad’i şarj edebileceğini söylüyor. Ancak bazı profesyoneller düzenli olarak yaptığınızda bunun iPhone’unuzun bataryasına zarar verebileceğini belirtiyor. Aşağı yukarı 1 yıllık bir süreden sonra farkı hissedermişsiniz. Apple’ın her yıl yeni bir telefon çıkarttığını düşündüğümüzde kabul edilebilir bir süre de olabilir.

Bilgisayarınızı her gün kapatmamalısınız.

bilgisayarinizi-her-gun-kapatmamalisiniz

Bazıları bilgisayarınızı her gün kapatmanın zararlı olduğunu söylese de, kanmayın. Bilgisayarları her gece kapatmak iyidir. Laptopunuzu uyku moduna alıp, kullanmak istediğinizde ekranı kaldırır kaldırmaz kullanmaya başlamak iyi bir fikirmiş gibi gözükebilir. Ama Lifehacker‘a göre laptopunuzu kapatmak güç tasarrufu yapmanızı ve bileşenlerine daha az yük bindirir böylece daha uzun ömürlü olmasını sağlarsınız.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.