Elektrikli Arabalar kazalarda Ne Kadar Güvenli ? « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Elektrikli Arabalar kazalarda Ne Kadar Güvenli ?

Pratik Bilgiler 13 Şubat 2017

Elektrikli Arabalar kazalarda Ne Kadar Güvenli ?

Tamamen elektrikli arabaların hiçbirinin ABD’de güvenlik derecelendirmesi olan ‘’ Top Safety Pick- Plus’’ alamaması kafalarda soru işareti yarattı. Elektrikli arabaların kazalarda ne kadar güvenli olduğuyla ilgili kesin bir bilgi söz konusu değil. Fakat şu ana kadar yapılan birçok testte bu tip arabaların belli bir seviyenin üzerinde güvenlik sağladığı da belirlenen unsurlar arasında yer alıyor.

images

ABD’de yapılan bazı özel testlerde elektrikli arabaların en yüksek güvenlik seviyesine ulaşamamış olması bu otomobillerin hala geliştirilmesi gerektiğinin bir kanıtı olmaktadır. Bu teste giren 2017 model araçlar arasından sadece 38’i  ‘’Top Safety Plus- Pick’’  olarak derecelendirildi. Bu 38 modelin ikisi hibrit modeller arasında yer alıyor. Tamamen elektrikli Tesla model S ve BMW İ3 bu teste en son tabi tutulan iki model. Bu modeller ise toplamda 5 testten 4’ünü geçmeyi başardı. Fakat en üst seviyede güvenlik için bu 5 testten 5’ini de geçmek gerekiyor.

Yapılan testlerde araçların pek çok güvenlik yönleri değerlendiriliyor. Elektrikli arabalar çarpma ya da direğe çarpmasının etkisinin ölçüldüğü testlerde uzmanlardan geçer not alamadı. Test sırasında emniyet kemerinin mankenin kafasını direksiyona çarpmasını engel olamadığı belirtildi. Ayrıca devrilme durumunda aracın altında yer alan ağır pilin tavanı ezdiği de tespit edildi. Bu sonuçlar ile elektrikli araçlar 5 testten 4’ünü geçebildi ve güvenlikte ilk sırada yer alamadı.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.