Dünya’nın En Güzel 10 Caddesi « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Dünya’nın En Güzel 10 Caddesi

Seyahat 23 Ağustos 2014

Dünya’nın En Güzel 10 Caddesi

Dünya’nın en iyi caddelerini gezmediyseniz sizler için bu caddeleri inceliyoruz.

 

1. Las Vegas Strip (ABD)

LasVegasstrip

Belki de gezegenin en iyi aydınlatılmış caddesi “Las Vegas Strip” şıkır şıkır ışıkları, lüks otelleri ve tabii ki casinolarıyla dünya çapında bilinen bir cadde. Tüm dünyadan gelen turistler hem alışveriş yapmak, hem Las Vegas’ın fuarlarına katılmak ve elbette biraz kumar oynayarak risk almanın tadına varmak için bütün gün ve gece bu caddeyi baştan sona dolduruyorlar.

 


 

2. Piccadilly Circus (Londra, İngiltere)

2014_03_20_10_53_34_Piccadilly_street_Google_da_Ara

Londra’nın en ünlü ve işlek kavşağıdır. 100 yıldan fazla bir zamandır neon ışıklarıyla aydınlatılmıştır ve her zaman turistlerin, sokak müzisyenlerinin uğrak yeri olmuştur. Özellikle, geceleri ve hafta sonları gürültülü ve kalabalıktır. Tower Record, Madame Tussaud’s Rock Circus ve Segaworld burada yer almaktadır. Büyük otel, mağaza ve havayolu şirketlerinin de bulunduğu bu yarım kilometrelik cadde, Hyde Park’a kadar uzanır

 


 

3. Broadway Caddesi (New York City, ABD)

2014_03_20_10_22_59_Broadway_street_Google_da_Ara

ABD’nin New York kentindeki Manhattan bölgesinde yer alan bir caddedir. ABD’deki müzikal tiyatro gösterileri bu cadde üzerinde ve bu caddeye açılan sokaklarda bulunan tiyatro ve konser salonlarında zirveye ulaşmıştır. O yüzden de bu sokağın ismi ABD’deki müzikal sanatıyla özdeşleşmiştir. Ayrıca, Central Park, Woolworth Binası, Morgan Stanley Binası, Grand Central Oteli ve Trinity Kilisesi gibi ünlü New York simgelerine ev sahipliği yapar.

 


 

4. Şanzelize (Champs Elysees) Bulvarı (Paris, Fransa)

Christmas1

Fransanın başkenti Paris’ in en güzel caddesi olarak gösterilmektedir adını Yunan mitolojisinde cennet olarak gösterilen Elysion ovalarından almıştır. Arc de Triomphe gibi ünlü anıtlar, lüks mağazalar, kafeler ve otelleri ile Şanzelize boyunca bir yürüyüş yapmadan Paris seyahatinizi tamamlamış sayılmazsınız.

 


 

5. Lombard Caddesi (San Francisco, ABD)

lombard_street

Dünyada eşi benzeri olmayan bu cadde, yokuş üzerinde 100 metrelik mesafede 8 tane ufak ama çok keskin viraja sahip, etrafı çiçeklerle süslenmiş oldukça ilginç bir caddedir. San Franciscoya gelen turistlerin uğrak noktalarından biri olan yokuşu kenarlarında bulunan merdivenlerden yaya olarak da çıkabilirsiniz. Bu yokuşun üst bölümü şehrin yüksek yerlerinden birisi konumundadır.

 


 

6. Nevsky Prospekt Caddesi (St.Petersburg, Rusya)

2014_03_20_10_37_03_Nevsky_Prospekt_street_Google_da_Ara

St.Petersburg’un en önemli caddesi olan Nevskiy Prospekt’te şehrin en popüler kafe, bar, mağaza ve restoranları bulunmaktadır. Nevskiy Prospekt, Admiralteystvo’nun (Donanma Binası) altın kaplamalı külahından Moskovskiy Tren Garına kadar uzanan bir caddedir. Dostoyevski’nin Suç ve Ceza adlı romanında adı sıkça geçen cadde, 13.yüzyıldan itibaren İsveçli ve Alman istilacılarına karşı kazandığı büyük zaferler sayesinde Rus halkının büyük önem verdiği Aleksandr Nevskiy onuruna inşa edilmiştir.

 


 

7. Paseo de la Reforma Caddesi (Mexico City, Meksika)

Mexico-City-Paseo-de-la-Reforma-The-Angel-Photo-by-SECTUR

Batı ülkelerinin en ünlü caddelerinden biri olan Paseo de la Reforma, Avrupa’nın en büyük bulvarlarından ilham alınarak yapılanmıştır. Mexico City’nin ana caddesi olan bu yolda ülkenin Ulusal Sarayı gibi önemli binalar da bulunur. Mexico City’ye giderseniz lüks otel ve turistik mekanlar için başka adrese gitmenize gerek yok.

 


 

8. Nanjing Caddesi (Şangay, Çin)

2014_03_20_10_25_28_nanjing_street_Google_da_Ara

Eskiden Nanking Yolu olarak bilinen bugünün Nanjing Caddesi, hala tüm Çin’de en ünlü dükkan ve mağazalara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Asya’nın belki de tüm dünyanın en uzun alışveriş caddesi olan Nanking Caddesi altı kilometre uzunluğunda ve her gün yaklaşık bir milyon insan tarafından ziyaret ediliyor.

 


 

9. La Rambla Caddesi (Barselona, İspanya)

cadde

Port Vell Christopher Columbus Anıtı, birbirinden güzel binaları ve eğlence merkezleriyle sembolik bir güzelliğe sahiptir. Çoğu zaman turistler ve yerli halk tarafından tıklım tıklım doldurulan cadde kendi enerjisini yaratan ve hiç uyumayan bir parti gibi. Kafeler, barlar, restoranlar, mağazalar ve sokak sanatçıları ile dolu bu sokak Avrupa’nın tüm en sevilen mekanlarından biridir.

 


 

10. Appian Yolu (Roma, İtalya)

cecilia-metellas-tomb-on-via-appia-antica

MÖ 312 yılında Romalı yüksek bir memur olan Appius Claudius’un yapımına önderlik ettiği 660 km uzunluğundaki yol, Roma’dan İtalya’nın batı kıyısı boyunca güneye doğru uzanmaktadır. Roma’da şehir dışına çıkış için trafiğe alternatif olarak da kullanılan yol harap durumda olmasına rağmen, etrafındaki tarihi kalıntılar ve arkeolojik siteler ile tüm dünyadan insanları hala çekmektedir. Appian’ı boylu boyunca yürümek unutulması imkansız bir deneyimdir.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.