Dünya’nın 7 Harikası Hakkında Bilinmeyenler « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Dünya’nın 7 Harikası Hakkında Bilinmeyenler

Hertelden, Pratik Bilgiler 11 Temmuz 2017

Dünya’nın 7 Harikası Hakkında Bilinmeyenler

Dünyanın 7 harikasını hepimiz duymuşuzdur. Kimini dünya gözü ile görebileceğimiz, kiminin ise günümüzde nerede olduğu bilinmeyen ve hatta kalıntı ve izlerinin oldukça az olduğu 7 harikayı merak edenler için derlediğimiz yazımıza göz atmaya ne dersiniz?

  • Keops Piramidi

Khufu ya da büyük piramit olarak ta karşımıza çıkan piramit, mısır piramitlerinin en büyüğüdür. Mısırın başkenti Kahire’de bulunan 3 anıtsal piramidin en büyüğü olan Keops piramidi, Gize mezar kentinde bulunmakta. Mısır’ın 4. Hükümdarının mezarını bulunduran piramit, ilginç bir şekilde birçok eşya ve mumyayı bozulmadan saklayabiliyor. Günümüze kadar varlığını bütünüyle devam ettiren tek harika piramitlerdir.

  • Babil’in asma bahçeleri

Gerçek olup olmadığı tartışma konusu olan babil’in asma bahçeleri, yalnızca eski yazıtlardan edinilen bilgiler ile açıklanır nitelikte. Geniş ve uzun duvarların ardında saklanmış cennetten bir köşe olarak nitelendirilen asma bahçelerin, som altından heykeller, kale ve tapınaklarla bezendiği anlatılıyor. Şimdiye dek herhangi bir kalıntısı bulunamayan eser hakkında bilinenlerin yalnızca bir şiirden ibaret olabileceği de belirtiliyor.

  • Zeus heykeli

Yunanlıların kabulüne göre tanrıların kralı olan Zeus’un heykeli, 12 metre yüksekliğindeydi ve değerli madenleri bünyesinde barındırıyordu. 4 yılda tamamlanan heykel uzun zamanda yaşanan doğal afetlere dayanamayarak yıkıldı ve şu an parçaları Paris’te louvre müzesinde sergileniyor.

  • Rodos heykeli

32 metre boyundaki tunç heykel, çok önceleri Rodos adasında yer almaktaydı. Özgürlük anıtını andıran heykelin yapımı 12 yıl sürdü. Heykel o kadar devasaydı ki heykelin bacakları iki limanı birleştirir cinstendi ve o bacakların arasından gemiler geçebiliyordu. Doğal afetler sonucu bacak kısmından kırılan ve yan yatan heykel 50 yıl kadar varlığını koruyabildi.

  • İskenderiye feneri

Beyaz mermerden yapılan dener 135 metre yüksekliğe sahipti. Fenerin en üst kısmında bulunan tunç ayna 70 kilometre kadar uzaktan görülebiliyordu. Mısır da İskenderiye limanı karşısında bulunan lodos adasında bulunan fener, günlük yaşam için kullanılan devasa büyüklükte bir fenerdi. Doğal afetlerde harap olan fener daha sonraları memlüklüler tarafından kale inşalarında kullanıldı ve şu an hiçbir kalıntısı bulunmamakta.

  • Halikarnas mozolesi

Muğla bodrumda bulunan eser,  mısır ve yunan kültüründen beslenmiştir.  45 metre yüksekliğindeki heykel, yunan 4 heykeltıraş tarafından inşa edildi.

  • Artemis tapınağı

Efeslilerin yaşam alanı olan yerde kurulan tapınak oldukça gösterişli olarak yapılandırıldı. Günümüzde çok az kalıntısı bulunan tapınak, ne kadar görkemli olduğu kalıntılarından dahi anlaşılır nitelikte.

 

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.