Dünya Genelinde 15 Saçma Yasak « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Dünya Genelinde 15 Saçma Yasak

Hertelden 8 Ekim 2014

Dünya Genelinde 15 Saçma Yasak

Son dönemlerde bizim de yakından tecrübe ettiğimiz bir konu. Saçma yasaklar. Neyse ki bizim ülkemizde bu, şu anlık ”Twitter mivitter”la sınırlı tutuluyor. Listemizde zaman yolculuğundan, reenkarnasyon yasağına kadar, halimize biraz da olsa şükrettirecek 15 saçma yasak bulacaksınız.

 

Rusya: Emo tarzı

Rusya Hükümeti, genç yaş grubunda intihar teşebbüsü oranlarının artmasıyla birlikte, ulusal idareye tehdit olarak adlandırdığı ”Emo”luk modasını yasaklamıştır.

emolar

 

İsviçre: Popoya Vurmak Yasak

İsviçre’de ebeveynlerin bile çocukların poposuna şaplak atmaya kanunen hakkı yoktur.

poposuna-saplak-atilan-cocuk

 

İran: Batılı tarzda saç kesimi

İran’da erkeklerin saçlarını mohikan ve aslan yelesi modelinde kestirmeleri veya saçlarını uzatarak at kuyruğu yapması yasaktır.

berber

 

Bangladeş: Plastik poşet

Muhtemelen listemizdeki en mantıklı yasak. Doğayı daha fazla kirletmemek amacıyla 2002 yılından beri Bangladeşte plastik poşet kullanımı yasaktır.

plastik-poset

 

Çin: Oyun konsolları

Çin hükümeti 2000 yılında çıkardığı bir kanunla gençlere zamanlarını boşa harcamayı ve tembelliği yasakladı.

oyun-konsollari

 

Singapur: Sakız çiğnemek

Şehrin sokaklarını kirlettiğini gerekçesiyle 1992 yılından beri Singapur’da sakız satışı ve ithali yasaktır.

sevimli-kiz

 

Küba: Cep telefonları

Fidel Castro döneminde sadece yüksek rütbeli devlet görevlilerinin cep telefonu kullanma hakkı vardı.

 

cep-telefonu

 

Çin: Yasemin

Tunus’taki Yasemin Devrimi’nin Çinli protestoculara ilham vermesinin ardından Çin Hükümeti göstericileri darma duman etmekle kalmamış; yasemin çiçeğinin kendisini de yasaklamıştır.

yasemin-cicegi

 

Danimarka: Takviye edilmiş besinler

Danimarka’da bazı enerji içeceklerinin ve donata benzetebileceğimiz bazı şekerlemelerin tüketimi yasaktır. Bunlara örnek olarak Ovaltine adlı bir tür enerji içeceği verilebilir.

rice-crispies

 

Malezya: Sarı

Malezya Hükümeti 2011 yılında, t-shirtten bilekliğe, şapkadan eteğe kadar sarı renkli herhangi bir kıyafetin giyilmesini, muhalif bir aktivist grubun rengi olduğu gerekçesiyle yasaklamıştır.

sari-kalabalik

 

Danimarka: Birçok bebek ismi

Danimarka’da hükümet onaylı 24 bin civarında bebek ismi vardır. Eğer çocuğunuza farklı bir isim koymak isterseniz, önce gidip bunu onaylatmalısınız.

3-bebek

 

Çin: İzinsiz reenkarne olmak

Kulağa ne kadar çılgınca gelse de, Çin’de devlet kurumlarından ön izin almadan reenkarnasyona uğramak yasaktır. Bu saçma yasak, Çin Hükümeti’nin Tibetli Budistleri kontrol altında tutma çabasının bir parçasıdır.

 

reenkarnasyon

 

Manila: Claire Danes

Stur Dust filminin başrolünde izlediğimiz, Prenses Mononoke animasyonunda da sesini dinlediğimiz aktrist Claire Danes, Utah Eyaleti’nin Manila şehrini berbat, tekinsiz ve böcek kokulu bir yer olarak nitelendirdikten sonra, yıldızın bu şehirdeki bütün filmlerinin satışı/gösterimi ve herhangi bir gelecekte şehre girişi yasaklanmıştır.

 

claire-danes (1)

 

Romanya: Scrabble

1980’lerin Romanyasında başkan Nicolae Ceausescu, bu kelime oyununu fazla entellektüel ve huzur kaçırıcı şeytani bir oyun olarak tanımlayıp yasaklatmıştır.

scrabble

 

Yine yeni yeniden Çin: Zamanda yolculuk

Muhtemelen tarihteki gelmiş geçmiş en saçma yasak; zamanda yolculuk’. Bunun henüz mümkün olmadığı günümüzde, Çin Hükümeti zaman yolculuğunu konu edinen herhangi bir film, kitap ya da tv programına sansür uygulamaktadır.

yine-yeni-yeniden-cin--zamanda-yolculuk

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.