Çöpte Milyar Dolar Bulan Türk « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Çöpte Milyar Dolar Bulan Türk

Alışveriş, Hertelden 22 Haziran 2016

Hayat bazen verdiğimiz kararlar ile bizleri bambaşka bir yola sokabiliyor işte size tam bu durumdan geçmiş bir kişinin çöpten milyar dolar çıkarmasını anlatacağım.Bu serüvendeki kahramanımız girişimcilik ruhunu yansıtan Chobani yoğurtlarının sahibi Hamdi Ulukaya hep birlikte şimdi neler neler olmuş inceliyoruz nasıl çöpten milyar dolar çıkmış bir bakalım.

Çöpten Milyar Dolar Bulan Türk Hamdi Ulukaya

1000 nüfuslu nehir kenarında kasabada doğdu.1997 yılında, New York şehrine 2,5 saat uzaklıkta bulunan Albany Üniversitesi’ne kayıt oldu.Daha donra babasının mesleği olan süt ürünleri işi ile uğraşmaya başladı ve 2002 yılında, New York eyaletinin Johnstown şehrinde, Euphrates Feta isminde peynir satan bir şirket kurdu işleri aslında çok iyi gidiyordu ama hayatını değiştirecek fırsat ile 3 yıl sonra tanışacaktı. 2005 yılında masasında bir el ilanı gördü ve el ilanında aslında Amerika’nın meşhur gıda şirketi Kraft’a ait olan 90 yıllık yoğurt fabrikanın kapanmak üzere olduğunu ve ilgilenenlere makineleriyle birlikte satılık olduğunu yazıyordu.

hamdi ulukaya-chobani-yoğurtları

Hamdi Ulukaya el ilanını aldı ve daha sonra çöpe attı ve masası’nın temizliğine devam etti.Temizlik işi tam bitecekken aklına ilana tekrardan bakmak geldi ve çöpü karıştırmaya devam etti ve ilanı buldu ardından telefon etti bulunduğu yere 1 saat uzaklıkta bulunan fabrikaya gitmeye karar verir ve yollara düşer ve fabrikaya ulaşır fiyat, neredeyse inanılmayacak kadar ucuzdu çünkü, Kraft, fabrikayı, hurda demir fiyatına satıyordu. Ama ortada bir sorun vardı… Ucuz olmasına rağmen, fabrikayı alacak kadar sermayesi yoktu.Hamdi Ulukaya’nın aklına yatan ama sermayesi olmadığından dolayı alamıyacağı bir yer olan fabrika ile ilgili avukatı ile görüşür avukatı Hamdi bey’e çok kızar zaten yatırım yapılabilcek şirket olsaydı Kraft şirketi satmazdı diyerek durumu geçiştirir ama Hamdi Ulukaya risk almaya hazırdır ve 2005 yılında bankadan aldığı kredi ile fabrikayı satın alır.Fabrika’nın ilk yönetim kurulu 5 kişiden oluşuyordu sonrasında ilk yönetim kurulu ile ilk ay fabrikayı boyamaya başlarlar daha sonrasında işler oldukça iyiye gitmeye başlar ve Amerika’nın dev şirketlerinden birisi haline gelir Hamdi Ulukaya ilk olarak tüm yatırımı kolombiya’dan esinlenilen yoğurt kaplarına harcadığını ve bunun markasını çok iyi duyurduğunu belirtiyor. 2007 yılında Türk usulü süzme yoğurt üretimine başladı ve bu ürün Greek Yogurt (Yunan yoğurdu) adı altında ABD’de popüler oldu. Ulukaya 2009 yılında, The Business Review dergisinin ’40 yaş altı en başarılı 40 girişimci’ listesinde yer aldı. Ulukaya, Bloomberg’e göre 2013 yılında mal varlığı yaklaşık 5.4 milyar dolar olarak açıklandı ve Chobani ABD’nin en çok satan yoğurt markası olarak adlandırıldı. Ulukaya, ‘Ernst & Young World Entrepreneur Of The Year 2013’ seçildi.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.