Çocuğunuz Üstün Zekalı mı « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Çocuğunuz Üstün Zekalı mı

Anne & Bebek 3 Nisan 2015

zeki11

Çocuğunuz Üstün Zekalı mı

Her anne ve baba çocuğunun diğer çocuklardan daha farklı ve özel olmasını ister, zeki olmasını ister bu her anne babanın çocuğuna verilebilen bir özellik değildir. Zekilik sonradanda kazanılan bir durum değildir. Zekilik yaradılışla alakalı ve genetiktir.

Peki çocuğunuzun zeki olduğunu nasıl anlarsınız?

Çocuğunuzun zeki olduğunu objektif görüş açısıyla değerlendirmek mümkün olabilir çocuğunuzun bir problemi çözebilme yetisi, konuşurken kurduğu cümlleerdeki zengin ifadeler bunun bir habercisi olabilir ama yinede bu durumu kendi objektif değerlendirmenize güvenerek değil bir uzman yardımı ile belgelemek en doğru sonuçtur. Çünkü uzman kişiler tarafından çocuğunuza çeşitli testler yapılarak bunun değeri ve oranı ölçülebiliyor.

Zeki çocuğa sahip anne babaların yaptığı yanlışlar:

Zeki çocuğa sahip olabilirsiniz ama bu demek değildir ki çocuğunuza erken yaşta okuma yazma öğretmek ve matematik bilgisi aşılamak çocuğunuz okula başladığında bunları zaten diğer çocuklardan daha hızlı ve doğru şekilde öğrenecektir.

Zeki olan çocuğunuzu gönderebileceğiniz okullar:

Millieğitim bakanlığının maalesef ki bu doğrultıuda herhangi bir çabası olmamakla beraber normal olanıda kötüleştiren bir eğitim sistemi içinde maalesef ki öğrenciler kayboluyorlar Bu doğrultuda uzman kişilerin önerilerine göre üstün zekalı çocukları yönlendirebileceğiniz okul türü son zamanlarda ‘Bilsem’ adı altında bilim sanat merkezleri açılmaya başlandı. Bu kurumlar kendi yaptıkları sınavlarla üstün zekalı ve yetenekli çocukları seçerek özel eğitim vermeye ve destek olmaya çalışmaktadır.

Ebeveyn olarak çocuğunuzun sizin göstereceğiniz yola ihtiyacı olduğundan bu tür okullar için çocuğunuzu yönlendirebilir yada özel okulların açtığı aynı düzeyde sınavlara sokabilir veya parasal gücünüz varsa araştırmalar sonucu en iyi eğitimi verebilecek kapasiteye ve donanmaya sahip özel okulları düşüğnebilirsiniz.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.