Büyük Şirketler Hangi Growth Modelini Kullanıyorlar ? « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Büyük Şirketler Hangi Growth Modelini Kullanıyorlar ?

İnternet 20 Ocak 2016

Girişimlerin her zaman düşündüğü konu nasıl büyüyebilirim.Her zaman girişimlerde büyüme aşamaları sıkıntılı olmuştur girişimcinin en büyük düşmanı parasının az olması ve ekip yaratamamasıdır.

Büyük Şirketler Hangi Growth Modeli Kullanıyorlar

Bir girişimci bu evreleri yatırım süreçleri ile aştıktan sonra ürüne ve büyümeye odaklanır fakat yapılan pazarlama hataları ve ürün ve Pazar uyumunu bilmeyen pazarlamacılar ile çalışılır paralar harcanır ve günün sonunda birçok girişimci ellerindeki paranın eridiğini şirketlerinin sıkıntıya düştüğünü görürler günümüzde Amerika’da birçok büyük şirket yatırım aşamalarından sonra ekiplerini büyümeye odaklanacak ve sürdürülebilir iş modeline gidebilecek gibi kurarlar peki ne  demek istedik şöyle açıklayayım.Startup olarak doğan ve büyüyen ekip olarak genişleyen şirketler büyüme stratejileri kullanmaya başladılar.Pinterest,Uber,Twitter,LinkedIn,Dropbox,BitTorrent,Facebook farklı farklı büyüme metodları kullanıyorlar.Büyük şirketlerin kullandığı büyüme fonksiyonlarını yaratan yetenekli growth hackerlar kimler derseniz Zack Onisko,Mike Duboe isimli kişilerdir.

Growth büyüme için 2 adet büyüme takım  stratejisi geliştirmişlerdir.

Independent Model: Bu model de growth team kurgusu çok iyi anlatılmıştır.Şirketlerin hedeflerinde hep büyümek ve sürdürülebilir modeller yaratmak olduğu için pazarlama dışında şirketlerin growth team ihtiyaçlarının sağlanması ve şirket içinde doğru konumlandırılması gerekmektedir.

Independent organizasyonunu inceleyelim . Growth takım içinde Product,Engineering,Marketing gibi ana bölümler olması gerekmektedir.Independent modelinde Signup,Onboarding,Notifications süreçlerine bölünmektedir.Her bir aşamanın destekleyen ekibi tabloda görüldüğü gibidir.Alt kırılımlarda ürün,mühendislik,data bilimi,ve dizayn olarak bütünlük sağlamaktadır.

1-PRbQdyv4gusNn-xzboHbog

 

Bilindiği gibi Sean Ellis growth hacking metriklerini oluşturan kişidir ve bu metrikleri şirket büyümelerin’de artık herkes kullanmaya ve daha dikkatli analiz etmeye ve uygulamaya çalışmaktadır.

1-M_vxn78yDD92NqKN1pGQTA

Acquisition(Kazanım),Activation(Aktivasyon),Retention(Bağlılık)Revenue(Gelir)Referral(Referans) gibi metriklerin independent modelinde organizasyon dağılımı oluşturulmuştur.Tabloda görüldüğü gibi 5 aşamada da 5 adet farklı yeteneklerde pozisyonlar çalışmaktadır.Dünya’nın son zamanlarda lüks araç kiralama şirketi olarak ortaya çıkan Uber şirketin  büyüme sürecinde growth team oluşturup şirketin başına Ed Baker isimli growth hacker profesyonelini getirmiştir. Ed Baker 100 ve üzeri kişiden oluşan ve independent modelini kullanarak şirketi büyütmeye başlamıştır.Uber bir yandan büyümeyle uğraşırken diğer yandan da sürdürülebilir ve karlı bir model oluşturmak peşinde koşmaktadır.  Burada asıl anlatmak istediğimiz şirketin karlı ve sürdürülebilir ve büyüyebilen bir modelde yürümesini istiyorsanız belli bir boyuta geldikten sonra growth team oluşturmanız şirketiniz için büyümede daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Yeni bir büyüme modeli olan Functional model de ise büyüme ürün odaklı olarak gerçekleşmektedir.Growth ekipleri ürün odaklı çalışmalar yapmaktadır.Dropbox,LinkedIn,Twitter,Pinterest gibi  functional büyüme modelinde ilerlemektedirler.Fonksiyonel büyüme hedefinde şirketler kullanıcılarına tekrar tekrar ürün deneyimi yaşatmak ve uzun süre LTV (life time value) kullanıcıyı elde tutmak hedefindedirler.

xfuncitonal growth

Yakın zamanda ülkemizde de bu büyüme stratejilerini growth takımları oluşturup uygulayan ve bu alana yatırım yapan şirketler hem sürdürülebilir büyüme hem de karlılık alanlarında başarılı olacaklarını düşünmekteyim .Growth bir hack işi değildir eldeki araçların doğru bir şekilde amaca yönelik kullanılmasıdır.Facebook,Dropbox gibi daha önceden growth takımları kuran şirketlerin şu anda karlılık ve büyüme durumları ortadadır.Umarım ülkemizde de bu metriklere hakim growth hackerlar ve bunları destekleyen ve onlarla çalışna internet şirketleri çıkar .

 

 

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.