Bu Çocukları Hatırlıyormusunuz « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Bu Çocukları Hatırlıyormusunuz

Hertelden 23 Ağustos 2014

Yeşilçam Ve Türk Dizlerinin Unutulmaz Çocuk Karakterleri

Onlar bazen küçük rollerin sevimli yüzü, bazen büyük rollerin koca yürekli küçük adamları oldular. Gün geldi acılarına üzüldük, hastalıklarına ağladık. Günü geldi kahramanlıklarını kutladık, sevinçlerini paylaştık. Peki kimdi onlar? Hadi hatırlayalım.

 

 

1. Ayşecik1

İlk önemli çocuk oyuncuların başında gelir. Şirin küçük kız olarak başlamış serpilerek genç kızlığında taş hatun kişisi olmuştur. Kendisi; bir dönemin, ergenliğini atlatamamış atarlı giderli şımarık genç kız karakterlerinin aranan oyuncusudur. Çoğu filme ya zengin başlamış ya zengin bitirmiştir. Diyeceklerim bu kadar.

 

2. Afacan

2
“Ekmeğini taştan çıkartan, kimsesiz, vefalı, mert afacanı hepiniz sevecek, unutmayacaksınız.” denmiştir kendisi için bir filminin fragmanında. Pek öyle olmasa da Sadri Alışık ve Hulusi Kentmen gibi isimlerin değerli oyunculukları nedeniyle izlenebilir filmleri vardır.
Kendine methiyeler dizdiği bir şarkısı da söyler efenim:
Afacan benim o o o.
Dünya meskenim o o o.
Ben hiç kalp kırmam o o o.


İlginizi çekemediğimden burada bırakıyorum.

 

3. Ömercik

3
Diğer çocuk oyunculara göre oyunculuğa daha geç başlamasına karşın 60′ın üstünde filmde oynamış yetenekli veletti bir zamanlar. Neredeyse filmlerinin tamamında gariban, yoksul veya sokak çocuğunu oynadı. Öylesine ezik öylesine silik karakterleri oynadı ki varlığının hiç bir anlam ifade etmemesi gerekirken, nedense o olmazsa olmaz tavrında olurdu diğer karakterler. (Ee mavi gözlü sarı saçlı çocuk o olmayacak da ben mi olacam, o olacak tabi). Ayşecik’in yegane arkadaşı, sokakların delikanlısı, sarışınların mavi gözlüsü, cik serilerinin ömeri, hüznün yüzü Ömer Dönmez’e selam olsun.

 

4. Kahraman Kıral

4
Yeşilçam yıllarının en sevimli çocuk oyuncularından. Genelde hüzünlü yüzü nedeniyle ağır dram filmlerinde kullanılmış, bu filmlerdeki performansıyla belki de sinema tarihimizin en başarılı çocuk oyuncusu olmuştur. Kemal Sunal ile oynadığı filmde ise sonunda başka bir karakter canlandırma şansı bulmuş, bunun da üstesinden alnının akıyla gelmiştir. Çocuk kalasıca denilendir.

 

5. Sezercik

5
Geldik çocuk oyuncuların en bilinenine. Madem herkes biliyor bahsetmeme de gerek yok. Hem vay mı öyle 3 kuyuşa 5 yoyum. Haydi kaçtım eyvalla.

 

6. Şişko Nuri

6
“Benim olacak fıstık. Binicem üstüne vurucam kırbacı vurucam kırbacı.” repliğini akıllara kazıyan, bilinen kötülerin en kötüsü. Muhtemel Tatooine gezegeninden, gezegenin yok olması ihtimali olmaksızın anne babası tarafından sürgüne yollanarak dünyamıza iştirak etmiş, ve geri dönüş için dünya gezegeni yol aşım araçlarını ele geçirme çabalarına girişmiştir.

 

7. Gülşah

7
Aslan kaç para para pom. Tatlı ve yetenekli, Hülya Koçyiğit kızı insan kişisi.

 

8. Murat

8
Belki çok filmi olmadı ama tatlılığıyla da unutulmadı. Ayrıca Tarık Akan ile oynayıp filmin en yakışıklı erkeği olabilen başka bir insan evladı da görmedi bu gözler. 1975 Türkiye çocuk güzelidir notunu buraya düşeyim de kanıtlı yorum olsun.

 

9. Fatoş

9
Kemal abimizin Fatoş’u. En sevilesi küçük aktör. Biricik Galatasaraylı. Yanakları mıncıklanası tatlılık.

 

10. Yumurcak

10
Kesinlikle en itici çocuk aktör. Ağladığında “ne ağlıyon lan velet” diye iki de kendin çakasın, sevindiğinde “otur lan ne zıp zıp zıplıyon” deyip sevincini kursağında bırakasın gelir. Çocukları seven bir insana nefret suçu işletir (şerefsizim). Görüldüğü anda aynı kısık ses tonunda dudaklar hafif titrer şekilde baş aşağı eğilerek şu kelimeler dökülür ağızdan: “Geldi yine tipini sevdiğim!”

 

11. Bacaksız

11
Tek ayak cezasının olmazsa olmazı. Öyle bir gülüşü vardır ki o gülerse herkes gülür.

 

12. Minik Cadı

12
Zamanın çocuk oyuncularına göre yine az filmde şans bulmuş ama akıllarda kalmayı başarmış pek tatlı kız. Kendisi o zaman için yaşıt oyuncularına kıyasla oldukça da kötü oynamıştır filmlerinde. Çenesiyle dağları deviren büyü yeteneğini pek tatlı icra eder. Şu an halen oyunculuğa devam etmeyi başarması ise ilginç ve belki de gerçek bir başarı öyküsü kabul edilebilir. Dile dolanan aptal şarkılar listesinde ilk 10′a banko giren bir soundtrack okur ki şarkı sözleri hemen bi sonraki cümlede olup okumamanız tavsiye olunur :”minik cadı ah ah ah pişman oldu vah vah vah. 20x” . Mümkünse 10 olmadan bırakın.

 

13. Ahmet

13
12 filmde oynamış Şaban Papucu Yarım dışında kendini hissettirememiş çocuk oyuncu. Peki neden bu listede? Tabii ki oyuncakları yüzünden. Yıllar geçti hala atamadık şu zengin çocuğunun oyuncakları yüzünden ayak basmalık yeri olmayan odasını. Ama şımarık bir zengin çocuğu da değildi kem göz edemedik, sevdik onu, halktan biri yaptık, aramıza aldık, bizden biri oldu.

 

14. Munise

14
Küçük yaşta derin bakışları ile büyümüş de küçülmüş dedirtirken, büyüdükçe yüzündeki o anlamlı surat ifadesini kaybetmiş tek kaş güzeli. Haluk Bilginer gibi bir ustadan oyunculuk dersi alma şansı bulmuş, bi çok dizide oynamış, muhtemelen içinde “kaşları keman” sözü geçen şarkısıyla müziğe adım atarken kaşlarını aldırma zahmetinde girmiş, son olarak İşler Güçler dizisinde görülmüş oyuncu kişilik.

 

15. Hüdaverdi

15
Karikatür serisi Hüdaverdi’nin uyarlama filminde başrolü oynamış o zamanların çocuğu. Film oyunculuk ve yönetmenlik açısından o kadar kötü ki nerdeyse sırıtıyor bu velet kötünün iyisi tabiriyle.

 

16. Küçük Emrah

16
“Standart Kaybeden. 165 boy 42 beden. Şarkılarıyla mahveden. Anasına saldırsalar yardıma bir adam toplayamayan kahveden. Mazoşist kişiliği olduğundan filmlerin mutlu anlarında bile türkülerini çığırıp kendini kahreden.” bir karakteri oynamış çocuk türkücüden olma çocuk oyuncu.

 

17. Eleman

17
Aslında bu listede ne işi var bu adamın diye şu an bunu yazarken düşünüyorum. Bu dakikadan sonra hiçbir cümlenin sonu belli değil. Çocuk rollerinde oynamış ama kazık kadar adamdır aslında kendisi. Başlık adına yazdığım eleman tiplemesini oynarken 30lu yaşlarını doldurmaktaydı. Fotoğraftaki hali Emrah ile oynadığı Öksüzler filminden olup gerçekte 20 yaşında olduğu halde filmde muhtemelen 15 yaşında bir çocuğu oynamaktaydı. Ki öyle de durmaktadır. Ne yapsam bilemedim silsem mi kalsa mı, koca bir haydaaa.

 

18. Ceylan

18
Emrah’ın Küçük Emrah tiplemesi ile çektiği filmlerin patlamasıyla jet hızıyla dişi versiyonu filmler çekilmek üzere kendisi seçilmiştir. Emrah için dediklerimi tekrar yazayım mı şimdi buraya? Haydi alt başlığa geçelim.

 

19. Barış

19
90ların en yetenekli çocuk oyuncusu. Daha fazla oynaması gerekirken üretim açısından düşük sayılarda kalan film endüstrisinin kurbanı olmuş yetenek. Şimdilerde delikanlı haliyle de iyi oyunculuğuyla arzı endam etmektedir.

Ayrıca:
-O kuş değil barış o uçurtma.
+Uçurtma kuşu mu?
Sorusunu telafuz tatlığınının ölçülebilirliği bulunmamaktadır.

 

20. Deniz – Gözlüklü çocuk

20
Babam ve Oğlum ile adını duyursa da çok sayıda filmde çok başarılı oyunculuk sergilemiş son yıllarda yeteneğine karşılık hakkettiği ilgiyi gören yegane insanlardan. Biz onu Leyla ile Mecnun’un gözlüklü çocuğu olarak da sevdik her ne kadar boy atmış ergen hareketler sergileyen bir karakteri oynasa da. Onur Ünlü onun için keşke hep çocuk kalsa da bütün çocuk rollerinde onu oynatsam demiştir..

 

21. Umut

21
Yeteneği harcanmış, kıymeti bilinmemiş bir küçük. Umut filminde harikalar yaratmıştır. Hakkında sayfalarca yazmayı istediğim ama ne yazık ki böyle bir zengin filmografi şansı elde edememiş, yiten yetenek.

 

22. Sinan Dağ

22
Ay Lav Yu filmiyle bir anda parlayan, film boyunca önüne geleni sinir krizine sokan, bunu yaparken de gülme krizlerine giren, çoştukça çoşan, bir yandan kahkaha atarken bir yandan yanaklarını tokatlayan, son dönemin sıradışı çocuk oyuncusu.

 

23. Osman

23
Öyle Bir Geçer Zaman ki filmi ile patlama yapmış, burdan kazandığı hayran kitlesi sayesinde ülke sinemasının ilk fantastik çocuk filminde başrol olma şansına erişmiştir. Tebrik eder başarılarının devamını diler listeyi de burda noktalarız.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.