Bornova’dan Silikon Vadisine Ceo Olma Hikayesi « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Bornova’dan Silikon Vadisine Ceo Olma Hikayesi

Teknoloji 7 Şubat 2017

Bornova’da Doğdu Şimdi Silikon Vadisinde Ceo

Türk bilim insanı Tolga Kurtoğlu ABD’deki silikon vadisinin en önemli Ar-Ge laboratuvarından biri olan Xerox PARC’ın yeni CEO’şu oldu. Silikon Vadisi’nin en önemli Ar-Ge laboratuvarlarından biri olan ve mouse’u icat eden Xerox PARC’ın yeni CEO’su Türk bilim insanı Tolga Kurtoğlu oldu. Tolga Kurtoğlu 2006 ile 2010 yılları arasında NASA’da araştırmacı olarak çalışmalar yapmıştı.

xerox

Silikon Vadisi’ne transfer olan tek Türk CEO unvanını da bu iş ile Kurtoğlu almış oldu. Kurtoğlu daha önce 2006 ile 2010 yılları arasında bilim adamı olarak Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nde çalışmıştı, 2010 yılında Xerox PARC’a transfer oldu. Kurtoğlu, Palo Alto’da bulunan merkezde yapay zeka, makine öğretisi, analitik sistemler gibi alanlarda incelemelerde bulundu. Ayrıca bu incelemeler yanında geometrik muhakeme, modelleme, simülasyon, ve siber fiziksel güvenlik alanlarında da araştırma projelerini yürüten Türk bilim insanı Kurtoğlu alanında kendini ispatlama fırsatı buldu.

1976 İzmir doğumlu Kurtoğlu, İzmir Bornova Anadolu Lisesi mezunu. ODTÜ makine mühendisliği bölümünden mezun olan Türk bilim insanı, 2001’de ABD Carnegie Mellon Üniversitesi Makine Mühendisliği Yüksek Lisans programını tamamlamış oldu. Doktorasını da ABD’de tamamlayan Türk bilim insanı Tolga Kurtoğlu, 2001’de Dell’de tasarım mühendisliği yapmaya başladı. Kurtoğlu bu arada doktorasını da tamamladı ve 2006 yılında NASA’da bilim adamı olarak çalışmaya başladı.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.