Bayraklar Ulusal Yas Günlerinde Neden Yarıya İner? « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Bayraklar Ulusal Yas Günlerinde Neden Yarıya İner?

Hertelden, Pratik Bilgiler 27 Mayıs 2016

Bayraklar, ulusal yas günlerinde yarıya indirilir. Öncelikli olarak şunu inceleyelim; ulusal yas nedir? Daha sonra bayrakların neden yarıya indirildiğine geçelim;

Ulusal yas, aynı ülkede yaşayan insanların büyük çoğunluğunun aynı olaya üzülmesi, matem tutması ve matemini tuttuğu kişileri andığı günlere verilen isimdir.

Ülke içinde veya dışında önemli kişi ya da kişilerin ölmesi, ölüm yıl dönümleri, terör saldırısı, savaş, facia, afet, kaza gibi durumlarda hükümet tarafından matem ilan edilebilir. Bu yetki hükümette olduğu için çok sayıda insan ölmüş olmasına rağmen bazı durumlarda yas ilan edilirken bazı durumlarda edilmeyebilir;

somma
Ulusal yas ilan edilen bazı olaylar;

• Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün, Süleyman Demirel’in, Turgut Özal ve Rauf Denktaş’ın ölümleri
Soma Maden Faciası
• Ankara Katliamı

17 ağustos

Ulusal yas ilan edilmeyen bazı olaylar ise;

1 Mayıs 1977 İşçi Bayramı
17 Ağustos 1999 Depremi
Van’da 2011’de Yaşanan Deprem

Yaşanan bu elim hadiseler ulusal yas ilan edilse de acımızı hafifletmeyecekti ancak böyle günleri unutmamak, anmak ve dersler çıkarmak son derece önemlidir. Bayrakların yarıya indirilmesine gelecek olursak bu gelenek eski deniz savaşlarından gelmektedir. Şöyle ki; eskiden deniz savaşlarında yenilen taraf, yenen tarafın bayrağını asmak için kendi bayrağını aşağıya çekip yer açmak durumdaydı. Başlangıçta bir zorunluluk olan bu iş zamanla yerini bir saygı ifadesi olarak aldı.

Günümüze yansımasına bakacak olursak artık topyekün savaşlar kalmadı. Ancak ulusal yas günlerinde, önemli devlet adamlarının ölümü halinde diğer milletlerin bayraklarını yarıya indirmeleri adeti yerleşmiş oldu. Bunun dışında denizde birbirinin yanından geçen gemilerde bayrakların yarıya indirilmesi saygının bir göstergesi olarak halen sürmektedir.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.