Bağkur Borcun Varsa Bu Haberi Oku Emekli Ol! « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

Bağkur Borcun Varsa Bu Haberi Oku Emekli Ol!

Hertelden 13 Haziran 2014

affff

12 aydan fazla borcu olan Bağ-Kur’lular isterlerse borçlu oldukları dönemi donduracak, kalan dönem üzeri nden prim ödemesini yapabilecek.

ÇOĞUNLUĞU küçük esnaf olan 1.4 milyon Bağ-Kur’luya borç dondurma kolaylığı geliyor. 12 aydan fazla borcu olan Bağ-Kur’lular isterlerse borçlu oldukları dönemi donduracak, kalan dönem üzerinden rutin prim ödemesini yapabilecekler; borcun da ileri bir tarihte “isterlerse” ödeyecekler. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi gelen sürpriz kolaylık için başvuru süreci Temmuzda başlayacak.
Borç dondurma ile ilgili düzenleme,
torba tasarının alt komisyon görüşmeleri sırasında AK Partili vekillerin talebi ile geldi. Bu konuda bir düzenleme yapılması gerektiğini belirten Alt Komisyon Başkanı Vedat Demiröz’ün konuyu gündeme taşıması ve bu noktada bir düzenleme yapılması gerektiği yönündeki açıklamalarının ardından bir son dakika önergesi hazırlandı ve komisyonda kabul edildi.

23 MİLYAR TL’lİk ALACAK DONACAK

Kabul edilen önergeye göre, Bağ-Kur’a 1 yıldan fazla borcu olanlara yasa çıktıktan sonra 3 aylık bir süre verilecek. Bu süre içinde borçlarını yeniden yapılandırma kapsamında ödemeleri istenecek. Ödemeyenler içinse 3 aylık sürenin sonunda, yeni bir dönem başlayacak. Bağ-Kur’lular başvuruda bulunarak “Borçlu olduğum dönemi dondurun, ben şimdiki döneme ilişkin borçlarımı ödeyeceğim. Geriye dönük borcum dursun” deme hakkında sahip olacak. Söz konusu Bağ-Kur’lular, sonra istedikleri bir dönemde başvurarak dondurdukları döneme ilişkin prim borcunu ödeyebilecek. Ödeme yaparken cari dönemdeki prim oranları neyse onlar dikkate alınacak ve ona göre borç hesabı çıkarılacak. Şu anda 1.4 milyon Bağ-Kur’lunun 12 aydan fazla süredir ödenmeyen prim borçlarının faiziyle birlikte 23 milyarı aştığı ifade ediliyor. Borcun ana parası ise 16 milyar 600 milyon TL civarında.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.