6 Adımda Yeni Neslin Bilmediği Oyunlar « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

6 Adımda Yeni Neslin Bilmediği Oyunlar

Hertelden 5 Ekim 2014

6 Adımda Yeni Neslin Bilmediği Oyunlar

Elektronik çağa geçiş milenyum zamanı işte 90 ların sonu yeni nesilin hiçbir zaman bilemeyeceği eski oyunlarımız işte o yıllar 90 larda ve 90 öncesi çocuk olmak harika bir duyguydu işte çocukluğumuzu mahallede yaşadık sek sek,misket,yakan top gibi bir sürü oyun o yıllarda annemiz bizi yemeğe çağırsa bile işte bu tatlı oyunları bırakıp eve gidip yemek yemek bile bize eziyet gelirdi.Oyunlar o dönemlerde bizim en büyük eğlencemizdi işte sizleri biraz o yıllara götürelim istedik.

Misket

Misket oyunu kuytu üçgen,kafakelle gibi farklı isimlerde bölgesine göre adlandırılır , Normal misket boyutları ile oynanırdı.Çocuklar arasında kökmece üstüne oyun oynanırdı. Kökmece ne demek derseniz misket oyununda kazananların diğer kişinin misketlerini alması demek işte kafakelle oyununda en başı vuran oyuncu tüm misketleri alırdı.Kuytu oyunu da toprağa yumruk büyüklüğünde kuytu açılarak oynanan oyundu.

imgsize131936124_de937b6c97

 

 

Körebe

Körebe oyunu harika bir oyundur.toplu olarak oynanırdı ilk olarak ebe seçmek için tekerleme ya da sayı ile ebe seçilirdi.Oyun başlamadan ebenin gözleri eşarpla bağlanırdı daha sonra sesime gel diyerek ebeye dokunup eğlenirlerdi ve bu arada ebede oyuncuları yakalamaya çalışırdı.

körebe

 

İp Atlama 

Kızlar arasında popüler olan bir oyundu harika tekerlemeler öğrenilir ve oyun sırasında 2 kişi ipin ucundan tutarken diğerleri ip alanına girip atlamaya başlardı yanmamak gerekirdi işte o yıllara ait bazı tekerlemeler
Laleli belkıs içeriye gir kız

İpten tut kız dışarıya çık kız

Denizde dalga hoş geldin abla

Eteğini topla rahat otur abla

6DF17B1DDCAAE7CD545423F366A6A

 

Topaç Oyunu

Topaç oyunu için bir adet bakkaldan topaç alınırdı daha sonra topaç ipine itina ile sarılır ve ipinden bırakılırdı ve hızlı döndürmek marifetti  üçgen içinde oynanırdı ve üçgenin dışına çıkmadan dönmesi sağlanırdı ya da en çok çeviren kazanırdı işte o yıllarda neredeyse her çocuğun bir topaçı vardı.

613580656323241

 

Dokuz Taş

Oyun için 9 küçük taş bulunur bu taşların düz olmasına özen gösterilir bu taşları düşürmeye yarayacak plastik top gerekir  gruplar ikiye ayrılır bir grup taşları yıkamaya çalışırken diğeride vurulmadan dizmeye çalışır işte bunun adı 9 taş tır.

sokakoyunlarc4b11

Yakar Top 

Yakar top gruplar halinde de oynanır 3 kişide oynanır amaç ortaya geçen kişilere can vermeden topla vurup saf dışı bırakmaktır.Topu havada yakaladığınızda bir can kazanırsınız ama bunu yapmak her zaman kolay olamayabilir işte burada çeviklik olayı devreye girmektedir.

4446-ilhanmarasli-yakartop-5329-950px

 

 

 

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Kaynak:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.