13 Sayısı Neden Uğursuz Sayılıyor? « İncelerim İlginç Bilgiler-Sosyal Blog Sitesi

Dünya’nın Birçok Ülkesinde Geçerli Meslekler

Bill Gates’in 7 Kehaneti

Dünya’da Iphone X Fiyatları

Instagram Videoları Nasıl İndirilir?

13 Sayısı Neden Uğursuz Sayılıyor?

Hertelden, Pratik Bilgiler 28 Mayıs 2016

13 Sayısı Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede uğursuz sayılmaktadır. Şunu hemen belirtelim ki İslam’da herhangi bir sayının uğurlu olduğu ya da uğursuz olduğu yönünde herhangi bir bilgi mevcut değildir. Bu inanç Hristiyan dünyada çok yaygın olmasına rağmen kökeni Hristiyanlık öncesi pagan inançlara kadar uzanır.

13 Sayısı Neden Uğursuz

Hristiyanlar arasında yaygın olmasında ki nedenler kimilerimize göre Hz. Muhammed’in doğum tarihi 571’in, Türklerin Müslüman olduğu 751’in, İstanbul’un fetih tarihi 1453’ün, Bizans’la yapılan ve kazanılan Pasinler Savaş’ı tarihi olan 1048’in rakamları toplamının hep 13 çıkmasından kaynaklanmaktadır. Ancak bu uğursuzluk inancının çok daha öncelere dayanması nedeniyle bunlar mantıklı açıklamalar değildir.
istanbul-fethi
İskandinav efsanesinde kötülükler tanrısı Loki diğer 12 tanrının katıldığı ziyafete davetli olmamasına rağmen 13. kişi olarak katılıp diğer tanrılar tarafından da çok sevilen ışık ve güzellik tanrısı Balder’i öldürmüştür. Bu olaydan sonra 13 sayısı mimlenmiştir.

İşte Hristiyanlar bu olayı İsa Peygamber’in son yemeğine uyarlamışlardır. Çünkü İsa peygamber de son yemeğinde kendisi ve 12 Havarisi ile birlikte yemek yemiş ve daha sonra çarmıha gerilmiştir. Bu olaydan sonra 13 sayısının içinde geçtiği herşey lanetlenmiş ve bu sayı kötü bir şöhrete kavuşmuştur.
12-havari

Öyle ki 13 sayısını;

-Kapı numarası olarak kullanmazlar,

-Bazı uçaklarda bu numarada koltuk bulunmamaktadır,

-Otellerde ya da apartmanlarda 13. kat bulunmaz fiilen bulunsa da adına 12A gibi isimler verirler,

-Yemekte 13 kişi oturmazlar otururlarsa başlarına bir felaket geleceğine inanırlar,

-Yolculukları ayın 13’üne denk geliyorsa çıkmazlar ya da bu tarihlerde bir iş anlaşması yapmazlar,

Sadece halk arasında yaygın değildi 13 sayısı fobisi Henry Ford, ayın on üçünde çalışmazmış, Napolyon, Mark Twain, Richard Wagner 13 kişi ile birlikte yemek masasına oturmazlarmış

Bu fobi kendisine öyle bir yer yapmış ki korku hastalığı halini alıp literatüre “triskaidekaphobia” adıyla geçmiştir. Anlamı Yunanca’da “üç ve on, fobi” kelimelerinden oluşmaktadır.

Günümüzde bu korku biraz daha aşılmış görünmektedir. Benim tavsiyem illa bir şeye inanacaksanız bu herhangi bir sayının uğursuzluğu değil de uğuru olsun. Yani siz hep pozitif olun rakamlarla da insanlarla da hayatla da aranız iyi olsun.

Yeni içeriklerden haberdar olmak için e-bültenimize kaydolun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.